UN se nadaju da bi sastanak o vodi mogao sprečiti krizu

UN se nadaju da bi sastanak o vodi mogao sprečiti krizu

Prvi sastanak Ujedinjenih nacija o vodi u skoro pola veka bližio se kraju u petak u nadi da će podstaći politički zamah i strahovanja da se premalo radi na rešavanju hroničnog problema sa vodom na globalnom nivou, prenosi Rojters.

Ne postoji međunarodni obavezujući sporazum za vodu poput onog koji je postignut za klimu u Parizu 2015., ili okvir poput onog koji je uspostavljen za zaštitu prirode u Montrealu prošle godine, uprkos strašnim upozorenjima o rizicima sa kojima se čovečanstvo suočava ako se vodom ne upravlja bolje.

Skoro 700 grupa, uključujući državne i lokalne vlade, neprofitne grupe i neke kompanije, podnelo je planove u vezi sa vodom pre i tokom ovonedeljne konferencije u Njujorku. Projekti su se kretali od ulaganja u „klimatski pametnu“ poljoprivredu i obnovu močvara u slivu reke Niger, do mapiranja vodnog sistema u Hagu, Holandija.

UN će sada razmotriti ove planove uoči drugog sastanka u julu, rekao je holandski specijalni izaslanik pri Ujedinjenim nacijama Henk Ovink.

„Da li je to dovoljno? Ne…. Imamo fragmentirano upravljanje vodama širom sveta, fragmentisane finansije i nedovoljno nauke i podataka“, rekao je Ovink, čija je zemlja bila ko-domaćin konferencije. „Ova konferencija je početak talasajućeg efekta širom sveta.

Oko 30 odsto podnetih planova izgledalo je kao uticajno i ukazivalo na finansiranje, rekao je Čarls Island, vršilac dužnosti globalnog direktora za vodu u Institutu za svetske resurse.

„Svaka dobrovoljna obaveza ima mesto gde govorite o tome koliko novca je dostupno, većina njih je to ostavila praznim“, rekao je Island.

„Voda je glavni način na koji će klima uticati na društvo, tako da moramo da vodimo barem jednu godišnju raspravu o tome“, dodao je Island, uključujući globalni obavezujući sporazum, kao i nacionalne i regionalne sporazume u kojima slivovi prelaze državne granice.

Neprofitna grupa za izveštavanje o životnoj sredini CDP žalila je na slab odziv 12 šefova država, kao i na nedostatak plana za održavanje još jedne konferencije.

„Ovo šalje glasan signal preduzećima, gradovima i investitorima koji su se probudili u krizi vode da su sami“, rekla je globalna direktorka CDP-a za bezbednost vode Kejt Lemb.

Tokom konferencije, francuska kompanija za otpadne vode i upravljanje otpadnim vodama Veolia obećala je da će potrošiti 1,7 milijardi dolara u narednih pet godina na infrastrukturu, tehnologiju i istraživanje i inovacije u vodosnabdevanju i kanalizaciji, a globalna investitorska grupa Ceres saopštila je da je dodala 25 članova kampanji kojom se pritiskaju žedne kompanije da se pozabave finansijskim rizicima povezanim sa vodom i zaštite resurse.