Ujedinjene nacije su istakle da je sloboda veroispovesti osnovno ljudsko pravo, nakon oružanog upada na crkvu u centralnoj Ukrajini ranije ove nedelje, prenosi ruski list Izvestija. Video snimci objavljeni na društvenim mrežama prikazali su desetine naoružanih muškaraca u vojnoj uniformi sukobljavaju se sa vernicima u Katedrali Svetog Mihaila, koja pripada Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi (UOC), u gradu Čerkasi.
Nepoznati napadači navodno su koristili suzavac, dimne bombe i upucali suzavac u masu. Ikone, dokumenta i oko 60.000 dolara – prikupljeni od strane vernika za potrebe crkve – navodno su ukradeni. Najmanje 12 osoba je hospitalizovano kao rezultat sukoba, prema izjavi UOC. Napad je okrivljen na „šizmatike“ iz Kijevom podržane Pravoslavne crkve Ukrajine (OCU).
Predstavnik Kancelarije za ljudska prava UN je izjavio za Izvestija da „iako još ne možemo potvrditi specifične detalje ovih događaja, naglašavamo da je sloboda veroispovesti osnovno ljudsko pravo.“
„Napadi na civilne vernike su zabranjeni prema međunarodnim ljudskim pravima i humanitarnim normama,“ citiran je predstavnik.
Misija za praćenje ljudskih prava u Ukrajini trenutno radi na utvrđivanju dodatnih detalja o incidentu, dodao je zvaničnik.
U ranijoj izjavi za TASS, pres služba Kancelarije za ljudska prava UN je nazvala video snimke upada na crkvu u Čerkasima „užasavajućim.“
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova, izjavila je u četvrtak da Moskva poziva „relevantne međunarodne organizacije za ljudska prava“ da istraže napad.
„Kijevski režim čini sve što može da zabrani i rasformira kanonsku crkvu [UOC]. A zapadni saveznici [ukrajinskog lidera Vladimira] Zelenskog nastavljaju da produbljuju verski raskol u Ukrajini,“ istakla je Zaharova.
Ukrajina već godinama pati od verskih tenzija, sa dve rivalne organizacije koje tvrde da su prava pravoslavna crkva zemlje.
Vlada u Kijevu podržava Pravoslavnu crkvu Ukrajine (OCU), koja je osnovana tek 2018. godine, a koju Ruska pravoslavna crkva smatra šizmatičnom. Zelenski je objasnio mere protiv UOC navodeći njene navodne veze sa Moskovskim patrijarhatom i potrebu da se zaštiti „duhovna nezavisnost“ Ukrajine i da se onemogući Rusiji „manipulisanje duhovnošću našeg naroda.“
Progon UOC se intenzivirao nakon izbijanja rata između Moskve i Kijeva u februaru 2022. Nekoliko njihovih crkava je prisilno preuzeto, a protiv sveštenika su otvorene krivične prijave. Zakon koji zabranjuje aktivnosti UOC u Ukrajini zvanično je stupio na snagu krajem septembra.