UN proširuju embargo na oružje Haitiju na sve vrste oružja i municije

UN proširuju embargo na oružje Haitiju na sve vrste oružja i municije

Savet bezbednosti UN jednoglasno je u petak izglasao proširenje embarga na oružje na Haitiju na sve vrste oružja i municije, izražavajući ozbiljnu zabrinutost zbog izuzetno visokog nivoa nasilja bandi i kriminalnih aktivnosti u osiromašenoj karipskoj zemlji.

Rezolucija ovlašćuje 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija da preduzmu „odgovarajuće korake za sprečavanje nezakonite trgovine i preusmjeravanja oružja i pratećeg materijala na Haitiju“. Eksperti Ujedinjenih nacija kažu da se sve sofisticiranije oružje koje završava u rukama članova bandi i kriminalaca krijumčari iz SAD, posebno sa Floride.

Rezolucijom se takođe produžava zabrana putovanja i zamrzavanje imovine pojedincima na crnoj listi sankcija UN na godinu dana. Krajem septembra, odbor saveta koji prati sankcije Haitiju dodao je dve osobe na listu, na kojoj je bilo pet vođa bandi.

Jedan je bio Elan Lukson, vođa bande Gran Grif, koja je početkom oktobra ubila najmanje 115 ljudi u gradu Pont-Sonde u regionu Artibonite pored glavnog grada u jednom od najvećih masakra na Haitiju u novijoj istoriji. Drugi je bio Viktor Profan, bivši član haićanskog parlamenta optužen da je umešan u trgovinu oružjem.

Moć bandi na Haitiju je porasla od ubistva predsednika Žovenela Moisa 2021. i procenjuje se da sada kontrolišu do 80 odsto glavnog grada Port-o-Prensa. Takođe su se preselili u okolna područja.

Nalet ubistava, silovanja i kidnapovanja doveo je do nasilne pobune grupa civilnih osvetnika.

Savet bezbednosti je početkom oktobra jednoglasno izglasao produženje mandata multinacionalnih snaga predvođenih Kenijom koje pokušavaju da pomognu Haićanskoj nacionalnoj policiji da uguši bande.

Lideri Kenije i Haitija su prošle nedelje pozvali međunarodne partnere da ispoštuju svoju posvećenost snagama koje podržavaju Ujedinjene nacije na Haitiju, rekavši da je misiji potrebno više sredstava i da će njen budžet isteći u martu 2025.

Kenijski predsednik Vilijam Ruto, koji se pre nedelju dana sastao sa premijerom Haitija Garijem Konilom u Najrobiju, rekao je da će Kenija rasporediti 600 dodatnih oficira sledećeg meseca da se pridruži 400 oficira koji su već u zemlji.

Skoro dvadesetak policajaca i vojnika sa Jamajke takođe je na Haitiju, ali taj broj je znatno manji od 2.500 koje su razne zemlje, uključujući Čad, Benin, Bangladeš i Barbados, obećale za misiju.

Rezolucija Saveta usvojena u petak, koju su zajedno sponzorisali Ekvador i Sjedinjene Države, takođe ohrabruje vladu Haitija da pojača upravljanje policijskim oružjem, municijom, kao i zaplenjenim oružjem i „da ojača graničnu i carinsku kontrolu radi suzbijanja nezakonite trgovine i diverzije. ”

Njime se produžava panel eksperata koji nadgleda sprovođenje sankcija na 13 meseci.

Politička koordinatorka Ekvadora Irina Barba Bustos rekla je vijeću nakon glasanja da su sankcije dio sveobuhvatnog odgovora koji je od suštinskog značaja za rješavanje krize na Haitiju i promoviranje političkog rješenja i mirne i prosperitetne budućnosti za njegov narod.

Embargo na oružje se ranije odnosio na „malo, lako oružje i municiju“. Rezolucija ga proširuje tako da uključuje „oružje i srodnu opremu svih vrsta“.

Bustos je rekao da proširenje embarga na oružje „podstiče naše napore u borbi protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, koji koristi sve oblike nasilja nad civilnim stanovništvom, posebno nad ženama“.