Savet bezbednosti UN izglasao je u četvrtak produženje mandata mirovnih snaga UN u Zapadnoj Sahari za još godinu dana, a Alžir je odbio da glasa u znak protesta zbog toga što rezolucija nije uključila upućivanje na praćenje ljudskih prava u sporne severnoafrička teritorija.
Za glasanje je glasalo 12 zemalja, Rusija i Mozambik su bili uzdržani, a Al Gerija, koji podržava Front Polisario, jednu od strana u skoro 50-godišnjem sporu, nije glasala.
Maroko je 1975. anektirao Zapadnu Saharu, bivšu špansku koloniju, što je izazvalo sukob sa frontom Polisario koji podržava nezavisnost Alžira. Veruje se da region ima značajna nalazišta nafte i mineralnih resursa na moru i da je nešto veći od Ujedinjenog Kraljevstva.
Ujedinjene nacije su posredovale u prekidu vatre iz 1991. i uspostavile mirovnu misiju za nadgledanje primirja i pomoć u pripremi referenduma o budućnosti teritorije. Neslaganja oko toga ko ima pravo glasa sprečila su održavanje referenduma, a Maroko insistira da će sada podržati samo autonomiju Zapadne Sahare.
Front Polisario je obnovio oružani sukob 2020. godine, okončavši 29-godišnje primirje, a tenzije su eskalirale.
Ambasador Alžira u UN-u Amar Bendžama je bezuspešno pokušao da unese dva amandmana u rezoluciju koju su izradili SAD, i napao je Sjedinjene Države jer navodno nisu uključile njihove zahteve, uključujući i da misija UN poznata kao MINURSO u rezoluciji nadgleda ljudska prava u Zapadnoj Sahari .
Zamenik američkog ambasadora Robert Vud rekao je da rezolucija jasno pokazuje podršku Saveta bezbednosti Stafanu de Misturi, ličnom izaslaniku generalnog sekretara za Zapadnu Saharu, „dok on intenzivira napore da unapredi trajnu i dostojanstvenu rezoluciju za Zapadnu Saharu bez daljeg odlaganja“.
Vud je rekao da je „hitnije nego ikada da se postigne političko rešenje za Zapadnu Saharu“, napominjući da je američki državni sekretar Entoni Blinken nedavno ponovio da SAD smatraju da je predlog autonomije Maroka „ozbiljan, kredibilan i realističan i kao jedan od potencijalnih pristupa koji će zadovoljiti težnje naroda Zapadne Sahare“.
Ranije ovog meseca, izaslanik UN-a de Mistura predložio je podelu Zapadne Sahare kao jedan od potencijalnih načina da se zadovolje obe strane i da se stanovnicima da šansa da odluče pod kim žele da žive, ali je rekao savetu da i Maroko i front Polisario ne pokazuju „nikakav znak spremnosti da se to dalje istraži.”