UN predaju prvu vojnu bazu u Kongu kako bi započelo njeno povlačenje nakon decenija u toj zemlji

UN predaju prvu vojnu bazu u Kongu kako bi započelo njeno povlačenje nakon decenija u toj zemlji

Mirovne snage Ujedinjenih nacija predale su u sredu svoju prvu vojnu bazu snagama bezbednosti u istočnom Kongu u okviru eventualnog povlačenja posle decenija delovanja u toj zemlji. Primopredaja dolazi u trenutku kada nasilje raste u regionu prožetom sukobima.

Mirovne snage su prenijele odgovornost i opremu u svojoj bazi u Kamanjoli u provinciji Južni Kivu na nacionalnu policiju Konga u okviru postepenog povlačenja dogovorenog između vlade i UN-a prošle godine.

Istočni Kongo je dugo preplavljeno desetinama naoružanih grupa koje traže udeo u zlatu i drugim resursima regiona. Ujedinjene nacije rade u zemlji već 25 godina, a njihova primarna misija je zaštita civila. Ali frustrirani Kongoanci kažu da ih niko ne štiti od napada pobunjenika, što dovodi do protesta protiv misije UN-a i drugih koji su ponekad postali smrtonosni.

Prošle godine, Savet bezbednosti UN produžio je mandat mirovnih snaga do 20. decembra i odlučio da maksimalni broj vojnika do 30. juna bude 13.500 vojnog osoblja, 660 vojnih posmatrača i štabnih oficira i 2.001 međunarodna policija. Naređeno je smanjenje sa jula na 11.500 vojnog osoblja, 600 vojnih posmatrača i štabnih oficira i 1.713 međunarodnih policajaca.

Očekuje se da će misija zatvoriti 14 baza i objekata u Južnom Kivuu do juna, u kom trenutku će Savet bezbednosti UN odlučiti o vremenskom okviru za ostatak povlačenja.

Povlačenje dolazi usred sve većeg nasilja poslednjih nedelja, pošto je jedna od najaktivnijih pobunjeničkih grupa, M23, pokrenula napade na zajednicu koja se smatra poslednjom linijom odbrane ispred najvećeg grada u regionu Gome.

M23, sa navodnim vezama sa Ruandom, bio je neaktivan skoro deceniju, ali se ponovo pojavio pre više od dve godine. Njeni borci su optuženi da su zauzeli delove zemlje, naterali hiljade ljudi da pobegnu i izazvali strašnu humanitarnu krizu.

UN kažu da podržavaju vojsku Konga braneći položaje koji štite civile, koji ostaju u taktu uprkos tome što su bili pod vatrom.

Govoreći na ceremoniji u sredu, šef misije UN Bintou Keita rekla je da se nada da je primopredaja početak mirnog procesa povlačenja.

„Nadamo se da će primopredaja Kamanjole… poslužiti kao model i inspiracija za ostatak (mirovnih) procesa povlačenja“, rekla je ona.

Ali među stanovništvom su u sredu bila pomešana osećanja kada je baza predata. Neki su pohvalili misiju za njen rad na izgradnji mira. UN su „mnogo doprinele“, rekao je Gloar Bahati. „Mogu da zamislim da bismo bez toga svi bili zgaženi od strane naših neprijatelja.

Drugi su rekli da je vreme da snage bezbednosti Konga zaštite zemlju, napominjući da su decenije stranog učešća malo dale.

„Kada su (UN) stigle, mislili smo da ćemo videti ozbiljan udar na nesigurnost“, rekao je Ušindi Kulimuši, stanovnik grada. „Ali, nažalost, isto smo iskusili do danas. Pustite ih, jer nije uspeo u svojoj misiji“, rekao je on.