UN povlače posmatrače za ljudska prava iz Ugande

UN povlače posmatrače za ljudska prava iz Ugande

Kancelarija Ujedinjenih nacija za ljudska prava zvanično će se povući iz Ugande u subotu, okončavajući skoro dve decenije rada u zemlji zatvaranjem svoje jedine preostale kancelarije u Kampali, saopštio je u petak Visoki komesar UN za ljudska prava Volker Turk.

„Žao mi je što je naša kancelarija u Ugandi morala da se zatvori nakon 18 godina, tokom kojih smo bili u mogućnosti da blisko sarađujemo sa civilnim društvom, ljudima iz različitih sfera života u Ugandi, kao i da se angažujemo sa državnim institucijama za promociju i zaštitu ljudska prava svih Uganđana“, rekao je komesar, insistirajući da njegovoj kancelariji nije preostalo ništa drugo nego da se povuče nakon što je Kampala odbila da obnovi svoj „sporazum sa zemljom domaćinom“ sa UN.

Žaleći ono što je nazvao „sve više neprijateljskim okruženjem u kojem rade branioci ljudskih prava, akteri civilnog društva i novinari“ uoči izbora u Ugandi 2026., Turk je primetio da iako je „u zemlji napravljen veliki napredak u godine … ozbiljni izazovi u oblasti ljudskih prava ostaju na putu ka punom uživanju ljudskih prava za sve.”

Turk je pohvalio svoju kancelariju što je Ugandu učinio drugom zemljom u Africi koja je usvojila Nacionalni akcioni plan o poslovanju i ljudskim pravima i što je integrisao ciljeve održivog razvoja UN u svoje nacionalno planiranje, ali je požalio na neprijateljstvo vlade prema pravima LGBTK, kao i prema njenim odbijanje da se preispita suspenzija 54 nevladine organizacije zatvorene 2021. godine zbog prekršaja poput rada bez dozvole ili korišćenja dozvola koje su istekle.

Kancelarija za ljudska prava je ranije osudila Ugandu zbog njenog Zakona o borbi protiv homoseksualizma, zakona usvojenog u maju koji je nametnuo oštre kazne – uključujući i smrtnu kaznu – za promovisanje ili bavljenje homoseksualizmom. Nadzorni odbor je zahtevao „hitno” sudsko preispitivanje „drakonskih i diskriminatornih” mera, osudivši ih kao „recept za sistematsko kršenje prava” LGBTK Uganđana.

Nekoliko stranih vlada, na čelu sa Vašingtonom, zapretilo je odmazdom zbog zakona, uključujući sankcije. SAD su već prekinule pomoć Ugandi 2014. zbog prethodnog zakona koji je kriminalizovao određene homoseksualne radnje, a Vašington je u martu sazvao sastanak Saveta bezbednosti UN u nastojanju da uvede LGBTK prava u rad tela. Predsednik Joveri Museveni uzvratio je Vašingtonu zbog pokušaja da nametne svoja uverenja Ugandi i ostatku sveta.

Museveni je 2021. suspendovao sve aktivnosti Fonda za demokratsko upravljanje (DGF), najvećeg izvora finansiranja nevladinih organizacija od stranih donatora u Ugandi, za finansiranje „aktivnosti i organizacija dizajniranih da podrivaju vladu pod maskom poboljšanja upravljanja“, samo da bi ukinuo suspenziju prošle godine. DGF je sam prekinuo finansiranje nekoliko velikih nevladinih organizacija 2019. godine, navodeći kao razlog endemsku korupciju.