UN ponovo nastoje da uvere Avganistance da će isporučiti pomoć

UN ponovo nastoje da uvere Avganistance da će isporučiti pomoć

Ujedinjene nacije su u petak još jednom pokušale da uvere avganistanski narod da ga neće napustiti, iako je ostalo pod znakom pitanja kako će isporučiti očajnički potrebnu pomoć nakon zabrane talibana da avganistanske žene rade za svet organizacija, piše AP.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš nazvao je zabranu neprihvatljivim kršenjem ljudskih prava avganistanskih žena.

UN su 11. aprila saopštile da će šefica njihove političke misije u Avganistanu Roza Otunbajeva do 5. maja izvršiti „operativni pregled“ svojih aktivnosti u zemlji.

Misija, poznata kao UNAMA, dala je saopštenje u petak u Kabulu, ponavljajući svoju posvećenost „ostanku i pružanju usluga u ime muškaraca, žena i dece Avganistana“ i apelujući na donatore da nastave da finansiraju humanitarnu pomoć, rekao je zamenik portparola UN-a Farhan rekao je Hak.

„Za sada možemo samo da kažemo da subjekti UN na terenu u Avganistanu nastavljaju da razgovaraju o odgovarajućim modalitetima rada“, rekao je Hak novinarima u sedištu UN u Njujorku. „U međuvremenu, humanitarne operacije se nastavljaju.

Dana 5. aprila, avganistanski talibanski vladari obavestili su Ujedinjene nacije da se Avganistanke zaposlene u misiji UN više ne mogu javljati na posao. To je bilo poslednje u sveobuhvatnim restrikcijama koje su nametnuli talibani otkako su preuzeli vlast u Avganistanu u avgustu 2021. dok su se američke i NATO trupe povlačile iz zemlje posle 20 godina rata.

Talibani su ranije zabranili devojčicama da idu u školu nakon šestog razreda, a ženama većinu javnog života i posla. U decembru su zabranili Avganistanskim ženama da rade u lokalnim i nevladinim grupama – mera koja se u to vreme nije odnosila na kancelarije UN.

UN su saopštile da ne mogu prihvatiti tu odluku, nazvavši je neuporedivim kršenjem ženskih prava. Za 3.300 Avganistanaca zaposlenih u UN – 2.700 muškaraca i 600 žena – naređeno je da ostanu kod kuće, ali nastavljaju da rade i dobijaju platu, a 600 međunarodnog osoblja UN, uključujući 200 žena, nije pogođeno zabranom talibana.

U saopštenju misije UN je ponovljeno da je ukidanje ograničenja za UN, nacionalne i međunarodne nevladine grupe uključene u isporuku humanitarne pomoći i drugih programa podrške avganistanskom narodu „od suštinskog značaja“.

U njemu se navodi da UN nastavlja da sarađuje sa talibanima kako bi se poništila zabrana i osigurala bezbednost svog osoblja. U njemu se citira Gutereš koji je na sastanku iza zatvorenih vrata u Kataru početkom maja rekao da „moramo ostati fokusirani na naš cilj da podržimo narod Avganistana“.

„Ne možemo da se povučemo uprkos izazovima“, rekao je šef UN i takođe pozvao na finansiranje operacija pomoći, rekavši da zabrana pogoršava ionako nizak nivo finansiranja.

Gutereš planira da održi još jedan sastanak u cilju objedinjavanja stavova ključnih igrača o pitanjima ljudskih prava, upravljanja, borbe protiv terorizma i borbe protiv droge u vezi sa Avganistanom.

Hak, zamenik portparola UN-a, bio je pod pritiskom u vezi sa ishodom revizije UN-a, ali je rekao da „nema stvarne promene u našem držanju na terenu o čemu bismo mogli da iznesemo”.

„Radimo na tome da donesemo odluku o odgovarajućim modalitetima rada“, rekao je on.

„Potrebe avganistanskog naroda su ogromne i mi nameravamo da ispunimo te potrebe, ali u isto vreme, naše operacije su očigledno otežane… i naš stav o potrebi da dozvolimo svom osoblju, muškarcima i ženama, da rade u zajednicama un Avganistan ostaje nepromenjen“, rekao je Hak.

Osoblje UN-a u Avganistanu i dalje radi od kuće „osim ključnih funkcija“, a „humanitarne operacije se i dalje preduzimaju“, rekao je on.

Talibani su pristali na neke „izrezivanje“ za avganistanske žene, uključujući i zdravstveni sektor, „i mi ćemo to iskoristiti“, dodao je on.