Zapadne nacije bojkotuju počast preminulom iranskom predsedniku zbog kršenja ljudskih prava

Zapadne nacije bojkotuju počast preminulom iranskom predsedniku zbog kršenja ljudskih prava

Odavanje počasti preminulom iranskom predsedniku Ebrahimu Raisiju izazvalo je kontroverzu i bojkot zapadnih i istočnoevropskih nacija. U četvrtak, tokom plenarne sednice Ujedinjenih nacija, zemlje Zapadne Evrope, Istočne Evrope i Sjedinjene Američke Države odbile su da učestvuju u odavanju počasti lideru koji je optužen za brojna kršenja ljudskih prava.

Tradicionalno, Ujedinjene nacije održavaju plenarni sastanak u znak sećanja na preminulog šefa države, na kojem predstavnici svih regionalnih grupa govore o njegovom životu i nasleđu. Međutim, ovog puta, samo su predstavnici Afrike, Azije, Pacifika, Latinske Amerike i Kariba izrazili saučešće, dok su zapadne i istočnoevropske grupe, kao i SAD, ostale u tišini.

Nejt Evans, portparol Misije SAD pri UN, izjavio je: „Sjedinjene Države neće prisustvovati današnjem događaju Ujedinjenih nacija u čast predsednika Raisija ni u kom svojstvu. Raisi je bio umešan u brojna, užasna kršenja ljudskih prava, uključujući vansudska ubistva hiljada političkih zatvorenika 1988. godine.“

Protesti su se održali ispred sedišta UN-a, gde je više od 100 demonstranata držalo transparente sa natpisima poput „Sramota da UN drži memorijal za Raisija, mesara iz Teherana,“ izražavajući nezadovoljstvo odavanjem počasti Raisiju.

Pre sastanka, 45 sadašnjih i bivših zvaničnika Ujedinjenih nacija, eksperata, ambasadora i sudija uputilo je pismo generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu, protestujući protiv odavanja počasti pojedincu koji je optužen za masovne zločine.

Raisi, moćna ličnost u iranskoj autoritarnoj vladi, poginuo je u padu helikoptera 20. maja. Smatrao se potencijalnim naslednikom iranskog vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hamneija, ali je bio optužen za masovna pogubljenja političkih zatvorenika tokom 1980-ih i za smrt Mahse Aminija, što je izazvalo masovne proteste protiv vlade.

Predsednik Generalne skupštine Denis Frensis otvorio je sastanak izražavajući „najdublje saučešće vladi i narodu Irana od strane svetskog tela“, dok je generalni sekretar Gutereš takođe izrazio saučešće, ali je preskočio odavanje počasti.

Ambasador Burundija Zephirin Maniratanga, koji je govorio u ime afričkih nacija, pohvalio je Raisija kao „uglednog lidera“, dok je diplomata Vanuatua Mardžori Vels, koja je govorila za azijsko-pacifičku grupu, nazvala Raisijevu smrt „srceparajućim gubitkom“. Ambasador Haitija u UN-u Antonio Rodrigue, govoreći za grupu Latinske Amerike i Kariba, takođe je izrazio saučešće.

Predstavnici Organizacije islamske saradnje i Pokreta nesvrstanih, kao i Saveta za saradnju u Zalivu, takođe su uputili pohvale Raisiju, ističući njegovu posvećenost služenju svojoj zemlji.

Ovo odavanje počasti ukazalo je na duboke razlike u stavovima unutar međunarodne zajednice u vezi sa Raisijevim nasleđem i njegovom ulogom u iranskoj vladi.