Rusija je nastavila izvoz rafinisane nafte u Severnu Koreju pogođenu sankcijama, prvi put u više od dve godine prošlog decembra, saopštio je u utorak Komisija Saveta bezbednosti UN za sankcije.
Rusija je krajem prošle godine izvezla malu količinu benzina i drugih lakih naftnih derivata u Severnu Koreju, zajedno sa pošiljkom uglja, što je označilo obnovu moskovske prodaje energije izolovanoj zemlji.
Moskva je isporučila ukupno 67.300 barela rafinisane nafte između decembra 2022. i aprila 2023. godine, prema podacima Panela eksperata Komiteta za sankcije Saveta bezbednosti UN za Severnu Koreju.
„Severna Koreja je prestala da uvozi energetske resurse i drugu robu iz Rusije u [avgustu] 2020. kao deo svog odgovora na koronavirus“, rekao je šef Odeljenja za Aziju ruskog ministarstva spoljnih poslova Georgij Zinovjev. „Nastavićemo isporuku sirove nafte i naftnih derivata u istoj količini“, rekao je on, a prenosi Radio Slobodna Azija.
Isporuka ruskih naftnih derivata Severnoj Koreji iznosila je 3.225 barela u decembru prošle godine, 44.655 barela u januaru i oko 10.666 barela u februaru. Moskva je u martu i aprilu izvezla oko 5.140 barela, odnosno 3.612 barela.
UN zahteva od zemalja članica da izveštavaju o snabdevanju, prodaji i transferu svih rafinisanih naftnih derivata u Severnu Koreju u okviru Rezolucije 2397, usvojene 2017. Savet bezbednosti UN je takođe nametnuo ograničenje od 500.000 barela na godišnji uvoz rafinisane nafte u odgovor na raketne i nuklearne testove dugog dometa Pjongjanga.
Rusija i Severna Koreja su navodno nastavile trgovinu svojom jedinom železničkom vezom krajem prošle godine, saopštio je JVN Energi, pozivajući se na satelitske snimke koje je objavio veb-sajt 38 North.
Saradnja između Moskve i Pjongjanga je dobila na zamahu poslednjih meseci. Ministar spoljnih poslova Severne Koreje Čoe Sun Hui rekao je u utorak da „strateška saradnja“ između dve zemlje nikada nije bila jača, okarakterišući je kao novi „procvat“ u bilateralnim odnosima.