UN: Talibani podeljeni u apelu za vraćanje prava žena

UN: Talibani podeljeni u apelu za vraćanje prava žena

UJEDINjENE NACIJE – Delegacija predvođena najvišom ženom u Ujedinjenim nacijama pozvala je talibane tokom četvorodnevne posete Avganistanu koja je završena u petak da preokrenu napade na žene i devojke. Neki talibanski zvaničnici bili su otvoreniji za obnavljanje prava žena, ali su se drugi jasno protivili, rekao je portparol UN, prenosi Asošijeted pres.

Tim UN sastao se sa talibanima u glavnom gradu Kabulu i gradovima Kandahar i Herat. Nije objavila imena nijednog od talibanskih zvaničnika. Sastanci su bili fokusirani na restriktivne mere koje su Talibani nametnuli ženama i devojkama otkako su preuzeli vlast u avgustu 2021, tokom poslednjih nedelja povlačenja američkih i NATO snaga nakon 20 godina rata.

Tim, na čelu sa zamenikom generalnog sekretara UN Aminom Mohamed, otkrio je da su neki talibanski zvaničnici „bili kooperativni i da su dobili neke znake napretka“, rekao je zamenik portparola UN-a Farhan Hak. „Ključna stvar je pomiriti (talibanske) zvaničnike koje su sreli, a koji su bili od veće pomoći onima koji nisu.

Hak je naglasio da „postoji mnogo različitih tačaka autoriteta“ među talibanima i da će tim UN-a pokušati da ih navede da „rade zajedno na unapređenju ciljeva koje želimo, a što je najvažnije, vraćanje žena i devojaka u punom uživanje svojih prava“.

Mohamedu, bivšem ministru nigerijske vlade i muslimanu, na putovanju su se pridružili Sima Bahous, izvršni direktor UN Vomen, koji promoviše rodnu ravnopravnost i prava žena, i pomoćnik generalnog sekretara za politička pitanja Khaled Khiari.

Kao što su talibani činili tokom svoje prethodne vladavine Avganistanom od 1996. do 2001. godine, postepeno su ponovo nametali svoje oštro tumačenje islamskog zakona, ili šerijata. Devojčicama je zabranjeno da idu u školu nakon šestog razreda, a ženama je zabranjen pristup većini poslova, javnih prostora i teretana.

Krajem decembra, talibani su zabranili humanitarnim grupama da zapošljavaju žene, parališući isporuke koje pomažu da se milioni Avganistanaca održe u životu i preteći humanitarnim službama širom zemlje. Pored toga, hiljade žena koje rade za humanitarne organizacije širom ratom pogođene zemlje suočavaju se sa gubitkom prihoda koji im je očajnički potreban da bi prehranili sopstvene porodice.

Ograničen rad žena je dozvoljen u nekim sektorima, uključujući oblast zdravstva.

„Ono što smo videli u pogledu osnovnih prava za žene i devojčice je ogroman korak unazad“, rekao je Hak. „Pokušavamo da uradimo više i nastavićemo na tom frontu.“

U saopštenju, Mohamed je rekao da je njena poruka talibanima bila vrlo jasna – „ova ograničenja predstavljaju avganistanske žene i devojke sa budućnošću koja ih zatvara u sopstvene domove, kršeći njihova prava i lišavajući zajednice njihovih usluga“.

Ona je istakla da je isporuka humanitarne pomoći zasnovana na principu neometan i bezbedan pristup za sve humanitarne radnike, uključujući i žene.

„Naša kolektivna ambicija je prosperitetni Avganistan koji je u miru sa samim sobom i svojim susedima i na putu ka održivom razvoju. Ali upravo sada, Avganistan se izoluje, usred užasne humanitarne krize i jedna je od najranjivijih nacija na svetu na klimatske promene“, rekla je ona.

Tokom putovanja, Mohamedov tim se susreo i sa humanitarnim radnicima, predstavnicima civilnog društva i ženama u tri grada.

„Avganistanske žene nisu nam ostavile nikakvu sumnju u svoju hrabrost i odbijanje da budu izbrisane iz javnog života“, navodi se u saopštenju Bahous iz UN Vomen. „Oni će nastaviti da se zalažu i bore za svoja prava, a mi smo dužni da ih podržimo u tome.

„Ono što se dešava u Avganistanu je teška kriza prava žena i poziv na buđenje međunarodne zajednice“, rekla je ona, naglašavajući da talibanska ograničenja i edikti pokazuju „koliko brzo decenije napretka u pravima žena mogu da se preokrenu u jednom pitanju dana.”

Pre dolaska u Kabul, članovi delegacije su posetili muslimanske zemlje na Bliskom istoku, kao i Indoneziju, Pakistan i Tursku. Oni su se sastali sa liderima 57-člane Organizacije Islamske konferencije, Islamske razvojne banke i grupa avganistanskih žena u Ankari, Turskoj i Islamabadu, kao i sa grupom ambasadora i specijalnih izaslanika u Avganistanu sa sedištem u Dohi, glavnom gradu Katar.

„Potreba za revitalizovanim i realističnim političkim putem je dosledno naglašena i svi su ostali čvrsti na osnovnim principima, uključujući prava žena i devojčica na obrazovanje, rad i javni život u Avganistanu“, saopštile su UN.