UN kažu da je rod koke u Kolumbiji rekordno visok

UN kažu da je rod koke u Kolumbiji rekordno visok

Uzgoj koke je prošle godine dostigao najviši nivo u Kolumbiji, saopštile su UN, dok se administracija predsednika Gustava Petra bori da smanji siromaštvo u udaljenim oblastima i obuzda naoružane grupe koje profitiraju od trgovine kokainom, prenosi AP.

Nove nalaze o uzgoju koke objavila je tokom vikenda Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal, koja je saopštila da je 230.000 hektara (skoro 570.000 hektara) poljoprivrednog zemljišta u Kolumbiji zasađeno kokom u 2022, što je povećanje od 13 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Južnoamerička nacija je najveći svetski izvoznik kokaina, koji se pravi od listova koke. Kolumbija obezbeđuje 90% kokaina koji se prodaje u Sjedinjenim Državama svake godine.

Kolumbijska vlada saopštila je u ponedeljak da se količina zemlje zasađene kokom povećava sporijim tempom nego prethodnih godina. Nada se da će novi programi koji pružaju veće ekonomske podsticaje poljoprivrednicima da usvoje legalne useve pomoći u smanjenju proizvodnje kokaina u narednim godinama.

„Mi izravnavamo krivu“, rekao je ministar pravde Nestor Osuna na konferenciji za novinare, govoreći o godišnjem povećanju zemljišta zasađenog kokom od 13 odsto. On je primetio da je uzgoj koke u Kolumbiji porastao za više od 40 odsto od 2020. do 2021. godine.

U subotu je predsednik Gustavo Petro, ​​čija je vlada smanjila ciljeve iskorenjivanja koke, kritikovao napore koje predvode SAD da se bore protiv proizvodnje droge iskorenjivanjem useva koke, nazivajući taj pristup neuspešnim.

Govoreći na latinoameričkoj konferenciji o politici droga koju je organizovala njegova administracija, Petro je pozvao susede Kolumbije da promene svoj pristup politici droga. Rekao je da upotrebi droga treba pristupiti kao „problemu javnog zdravlja“, a ne kao vojnom problemu.

„Moramo da okončamo katastrofalnu politiku koja okrivljuje farmere (za proizvodnju kokaina) i ne pita zašto u nekim društvima ljudi konzumiraju drogu dok se ne ubiju“, rekao je on. „Droge zamenjuju nedostatak naklonosti i usamljenosti.

Prema godišnjem izveštaju UN-a, uzgoj koke u Kolumbiji se najviše proširio u pograničnim oblastima, gde je kokain lako transportovati i izvoziti, posebno u provinciji Putumajo, duž južne granice Kolumbije sa Ekvadorom.

Zvaničnici Ujedinjenih nacija rekli su da je proizvodnja koke smanjena u unutrašnjosti Kolumbije zbog smanjenja cene lista koke, rekavši da to zvaničnicima pruža priliku da uključe farmere u projekte zamene useva.

„Moramo da radimo na jačanju legalnih ekonomija“ u izolovanim oblastima „a ne samo na napadu na nelegalne ekonomije“, rekao je Leonardo Korea, regionalni koordinator za sistem za praćenje koke u UN.

Rod koke u Kolumbiji je neznatno opao od 2017. do 2020. godine, nakon mirovnog sporazuma između vlade i najvećeg pobunjeničkog pokreta u zemlji, Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije. Ali sadnja je od tada porasla jer su manje naoružane grupe koje profitiraju od trgovine drogom preuzele teritoriju koju su napustili borci FARC-a.

Ministar pravde rekao je da Kolumbija planira da se pozabavi proizvodnjom kokaina unapređenjem obrazovanja, zdravlja i infrastrukture u nekoliko oblasti koje vrve usevima koke.

„Uspeh naše politike narkotika treba da se meri u smislu smanjenja nasilnog kriminala i smanjenja siromaštva u onim regionima gde se uzgaja koka“, rekao je Osuna.