Nasilje nad decom zatečenom u umnožavanju i eskalaciji sukoba dostiglo je „ekstremne nivoe“ 2023. godine, sa neviđenim brojem ubistava i povreda u krizama, od Izraela i palestinskih teritorija do Sudana, Mjanmara i Ukrajine, navodi novi izveštaj UN.
Godišnji izveštaj o deci u oružanim sukobima, koji je u utorak pribavio Asošiejted pres, navodi „šokantan porast od 21% teških prekršaja” nad decom mlađom od 18 godina u nizu sukoba, takođe citirajući Kongo, Burkinu Faso, Somaliju i Sirija.
Izveštaj UN-a je prvi put stavio izraelske snage na svoju crnu listu zemalja koje krše prava dece zbog ubijanja i sakaćenja dece i napada na škole i bolnice. Takođe su po prvi put naveli militante Hamasa i palestinskog Islamskog džihada za ubijanje, ranjavanje i otmicu dece.
Hamasov iznenadni napad 7. oktobra u južnom Izraelu i masovna vojna odmazda Izraela u Gazi doveli su do povećanja od 155 odsto teških prekršaja nad decom, posebno zbog upotrebe eksplozivnog oružja u naseljenim područjima u Gazi, navodi se u izveštaju.
Ujedinjene nacije su već drugu godinu držale ruske oružane snage i povezane oružane grupe na svojoj crnoj listi zbog ubijanja i sakaćenja dece i napada na škole i bolnice u Ukrajini.
Sudan, gde rat između rivalskih generala koji se bore za vlast besni od 2023. godine, bio je svedok „zapanjujućih 480 odsto povećanja teških prekršaja nad decom, navodi se u izveštaju.
Sudanske oružane snage i rivalske paravojne Snage za brzu podršku našle su se na crnoj listi za ubijanje i ranjavanje mladih i napade na škole i bolnice — a paravojska takođe za regrutovanje i korišćenje dece u vojnim operacijama i za silovanje i seksualno nasilje.
Rastući građanski rat u Mjanmaru takođe je doveo do povećanja od 123 odsto teških prekršaja nad decom, a oružane snage Mjanmara i srodne milicije i sedam oružanih grupa su takođe na ovogodišnjoj crnoj listi.
U izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša navodi se da su Ujedinjene nacije potvrdile 30.705 prekršaja nad decom u 2023. godini i 2.285 počinjenih ranije, što je uticalo na preko 15.800 dečaka i više od 6.250 devojčica. Neki su bili izloženi višestrukim prekršajima.
Šef UN-a je rekao da je alarmantno povećanje kršenja posledica „promenljive prirode, složenosti, širenja i intenziviranja oružanih sukoba, upotrebe eksplozivnog oružja u naseljenim mestima, namernih ili neselektivnih napada na civile” i infrastrukture i drugih bitnih objekata, kao kao i pojavu novih oružanih grupa, akutne humanitarne vanredne situacije i „očigledno nepoštovanje“ međunarodnog prava.