Komentarišući ono što je nazvao „intenzivnim nedeljom konsultacija“ sa Moskvom i Kijevom, šef IAEA je na svom Tviteru napisao da se strane „približavaju uspostavljanju zaštitne zone za nuklearnu elektranu Zaporožje“.
On je dalje rekao da je situacija u fabrici „neodrživa“ i da je svim pregovaračkim stranama „potrebna hitna akcija da bi je zaštitile“.
Saopštenje je usledilo nedelju dana kada se Grosi sastao sa ukrajinskim ministarstvom spoljnih poslova Dmitrijem Kulebom, kao i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, kako bi razgovarali o bezbednosti u Zaporoškoj elektrani, koja je pod ruskom kontrolom od marta. Putin je tada rekao da je Moskva otvorena za razgovore o svim pitanjima vezanim za rad elektrane, iako je upozorio na „opasnu politizaciju svega što se tiče nuklearne aktivnosti“.
Sastanak sa Putinom održan je nakon što je ruski lider prošle nedelje naredio da se svakodnevne operacije u postrojenju prenesu na podružnicu ruske nuklearne kompanije Rosatom. Taj potez je trebalo da odrazi novi status Zaporoške oblasti, koja je, zajedno sa još tri bivše ukrajinske teritorije, velikom većinom glasala za pridruživanje Rusiji tokom referenduma krajem septembra. Istovremeno, Grosi je jasno stavio do znanja da „IAEA ne može priznati aneksiju“ elektrane.
Agencija UN je više puta pozivala da se od NEP napravi svojevrsno „utočište“ usred borbi između ruskih i ukrajinskih snaga, s obzirom da bi ponovljeni napadi na postrojenje mogli da izazovu nuklearni udes. Moskva je više puta optuživala Ukrajinu za granatiranje Zaporoške NE, dok je Kijev pokušao da okrivi Moskvu.
Početkom septembra, delegacija IAEA na čelu sa samim Grosijem posetila je fabriku, koja je najveća u Evropi, kako bi ispitala štetu na objektu, procenila situaciju na terenu i uspostavila stalno prisustvo. Međutim, tada je IAEA prestala da identifikuje krivce za napade na elektranu, iako je ukrajinska vojska ranije priznala da je izvodila napade u blizini nje.