Ujedinjene nacije su u petak izrazile zabrinutost pismom iz Sirije koje joj dozvoljava da nastavi da koristi zatvoreni granični prelaz za isporuku pomoći severozapadnoj Siriji iz Turske nakon što je u ponedeljak isteklo odobrenje Saveta bezbednosti UN za tu rutu.
U belešci Savetu bezbednosti, koju je Rojters video, Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA) osporila je „dva neprihvatljiva uslova“ u pismu koje je Sirija poslala u četvrtak u kojem se navodi da odobrava operaciju UN, prenosi Rojters.
Međutim, stoji da „dozvola sirijske vlade može biti osnova za Ujedinjene nacije da zakonito sprovode prekogranične humanitarne operacije preko graničnog prelaza Bab al-Hava u određenom trajanju“.
Ujedinjene nacije nisu koristile prelaz Bab al-Hava otkako je u ponedeljak isteklo ovlašćenje Saveta bezbednosti. Ovlašćenje Saveta je bilo potrebno jer sirijska vlada ranije nije pristala na operaciju UN, koja od 2014. dostavlja pomoć milionima na severozapadu Sirije.
Sirija je u četvrtak dala odobrenje da UN koristi Bab al Havu još šest meseci, ali uz nekoliko uslova.
„Prvo, sirijska vlada je naglasila da Ujedinjene nacije ne bi trebalo da komuniciraju sa subjektima koji su označeni kao ’teroristički’“, napisao je OCHA. „Ujedinjene nacije i njihovi partneri u implementaciji moraju nastaviti da se angažuju sa relevantnim državnim i nedržavnim stranama po potrebi.“
Navodi se da je takvo angažovanje „neophodno za dobijanje bezbednog i blagovremenog pristupa civilima kojima je potrebna i da je u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom“.
OCHA je takođe saopštila da zahtev sirijske vlade da Međunarodni komitet Crvenog krsta (ICRC) i Sirijski arapski Crveni polumesec (SARC) nadgledaju i olakšaju distribuciju humanitarne pomoći u severozapadnoj Siriji „nije u skladu sa nezavisnošću Ujedinjenih nacija niti praktično, pošto MKCK i SARC nisu prisutni“ u toj oblasti.
Sirija je takođe u svom pismu navela da će isporuka pomoći UN-a morati da bude „u punoj saradnji i koordinaciji sa sirijskom vladom“.
„Ujedinjene nacije će morati da se angažuju da razjasne sve dodatne modalitete za isporuku humanitarne pomoći u severozapadnoj Siriji“, napisala je OCHA.
„Svaki takvi modaliteti ne smeju da naruše nepristrasnost (zasnovanu samo na potrebama), neutralnost i nezavisnost humanitarnih operacija Ujedinjenih nacija“, navodi se u saopštenju.
Sirijci koji su pobegli pod vladavinom predsednika Bašara el Asada strahuju da bi on uskoro mogao da uguši preko potrebnu pomoć dok Damask deluje kako bi uspostavio kontrolu nad pomoći UN na severozapadu koji drže pobunjenici, poslednjem velikom bastionu sirijske opozicije.
15-člani Savet bezbednosti nije uspeo da postigne dogovor u utorak da obnovi mandat za operaciju nakon što je Rusija stavila veto na predloženo devetomesečno produženje. Rusija tada nije uspela u sopstvenoj ponudi da Savet usvoji šestomesečnu obnovu.
„Unapred smo postavili mnogo materijala u tu oblast (severozapadna Sirija) pre roka. Tako da imamo humanitarnu pomoć, ali očigledno želimo da stvari krenemo što je brže moguće“, rekao je portparol UN Stefan Dužarik ranije u petak.
Nasilni Asadov napad na mirne prodemokratske demonstrante 2011. doveo je do građanskog rata, pri čemu je Moskva podržavala Asada, a Vašington opoziciju. Milioni ljudi pobegli su iz Sirije sa milionima interno raseljenih. Borbe su se od tada smirile, a Asad ponovo kontroliše veći deo Sirije.