UN će glasati o svojoj prvoj rezoluciji o veštačkoj inteligenciji

UN će glasati o svojoj prvoj rezoluciji o veštačkoj inteligenciji

Generalna skupština će u četvrtak glasati o prvoj rezoluciji Ujedinjenih nacija o veštačkoj inteligenciji, koja ima za cilj da obezbedi da moćna nova tehnologija koristi svim nacijama, poštuje ljudska prava i da je „bezbedna, bezbedna i od poverenja“. ”

Sjedinjene Države, koje su sponzorisale rezoluciju, rekle su da se nadaju da će je svetsko telo usvojiti konsenzusom, što znači da će imati podršku svih 193 zemlje članice UN.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je da će, ako rezolucija bude usvojena, to biti „istorijski korak napred“ u podsticanju bezbedne upotrebe veštačke inteligencije.

Rezolucija bi „predstavljala globalnu podršku osnovnom skupu principa za razvoj i upotrebu AI i postavila bi put da se sistemi veštačke inteligencije zauvek iskoriste uz upravljanje rizicima“, rekao je on u izjavi za Asošiejted pres ranije u martu. .

Nacrt rezolucije ima za cilj da zatvori digitalni jaz između bogatih razvijenih zemalja i siromašnijih zemalja u razvoju i da obezbedi da svi oni budu za stolom u diskusijama o veštačkoj inteligenciji. Takođe ima za cilj da osigura da zemlje u razvoju imaju tehnologiju i sposobnosti da iskoriste prednosti veštačke inteligencije, uključujući otkrivanje bolesti, predviđanje poplava, pomoć poljoprivrednicima i obuku sledeće generacije radnika.

Nacrt prepoznaje brzo ubrzanje razvoja i upotrebe veštačke inteligencije i naglašava „hitnost postizanja globalnog konsenzusa o bezbednim, sigurnim i pouzdanim sistemima veštačke inteligencije“.

Takođe priznaje da je „upravljanje sistemima veštačke inteligencije oblast koja se razvija“ kojoj su potrebne dalje diskusije o mogućim pristupima upravljanju.

Velike tehnološke kompanije generalno podržavaju potrebu da se reguliše veštačka inteligencija, dok lobiraju da osiguraju da bilo koja pravila rade u njihovu korist.

Poslanici Evropske unije dali su konačno odobrenje 13. marta za prva sveobuhvatna pravila veštačke inteligencije na svetu, koja su na putu da stupe na snagu do maja ili juna nakon nekoliko završnih formalnosti.

Zemlje širom sveta, uključujući SAD i Kinu, kao i Grupa od 20 velikih industrijalizovanih zemalja, takođe kreću na izradu propisa o veštačkoj inteligenciji. A u nacrtu rezolucije se uzimaju u obzir i drugi napori UN-a, uključujući generalnog sekretara Antonija Gutereša i Međunarodne unije za telekomunikacije, da osiguraju da se veštačka inteligencija koristi za dobrobit sveta.

Salivan je za AP rekao da su se Sjedinjene Države okrenule Generalnoj skupštini „kako bi vodile istinski globalni razgovor o tome kako upravljati implikacijama tehnologije veštačke inteligencije koja brzo napreduje“.

Američki nacrt rezolucije ohrabruje sve zemlje, regionalne i međunarodne organizacije, tehnološke zajednice, civilno društvo, medije, akademsku zajednicu, istraživačke institucije i pojedince „da razviju i podrže regulatorne i upravljačke pristupe i okvire“ za bezbedne sisteme veštačke inteligencije.

Upozorava se na „nepravilan ili zlonameran dizajn, razvoj, primenu i upotrebu sistema veštačke inteligencije, kao što su bez adekvatnih zaštitnih mera ili na način koji nije u skladu sa međunarodnim pravom“.

Ključni cilj, prema nacrtu rezolucije, je korišćenje veštačke inteligencije da bi se podstakao napredak ka postizanju razvojnih ciljeva Ujedinjenih nacija za 2030. godinu, uključujući okončanje globalne gladi i siromaštva, poboljšanje zdravlja širom sveta, obezbeđivanje kvalitetnog srednjeg obrazovanja za svu decu i postizanje rodne ravnopravnosti.

Nacrt poziva 193 zemlje članice UN-a i druge da pomognu zemljama u razvoju da pristupe prednostima digitalne transformacije i bezbednih sistema veštačke inteligencije. U njemu se „naglašava da se ljudska prava i osnovne slobode moraju poštovati, štititi i promovisati kroz životni ciklus sistema veštačke inteligencije“.

Sjedinjene Američke Države počele su pregovore sa svim zemljama članicama UN pre oko tri meseca, provele stotine sati u direktnim razgovorima sa pojedinačnim zemljama i 42 sata u pregovorima i prihvatile su mišljenje 120 zemalja, rekao je visoki američki zvaničnik. Rezolucija je prošle nedelje prošla kroz nekoliko nacrta i postigla je konsenzusnu podršku svih država članica, rekao je zvaničnik, govoreći pod uslovom anonimnosti, jer nije bio ovlašćen da govori javno.

Američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild rekla je prošle nedelje za AP da rezolucija „ima za cilj izgradnju međunarodnog konsenzusa o zajedničkom pristupu dizajnu, razvoju, primeni i korišćenju sistema veštačke inteligencije“, posebno u cilju podrške ciljevima Ujedinjenih nacija za 2030.

Ako bude usvojen, rekla je ona, to će biti „istorijski korak napred u negovanju bezbedne, bezbedne i pouzdane veštačke inteligencije širom sveta“.