UN: Avganistan je najrepresivnija zemlja na svetu za žene

UN: Avganistan je najrepresivnija zemlja na svetu za žene

ISOd kada su talibani zauzeli Avganistan, ova zemlja je postala najrepresivnija na svetu za žene i devojke, lišene mnogih osnovnih prava, saopštile su u sredu Ujedinjene nacije, prenosi AP.

U saopštenju objavljenom na Međunarodni dan žena, misija UN je rekla da su novi avganistanski vladari pokazali gotovo „jedinstvenu usredsređenost na nametanje pravila koja većinu žena i devojaka ostavljaju zarobljenim u svojim domovima“.

Uprkos početnim obećanjima o umerenijem stavu, talibani su nametnuli oštre mere od preuzimanja vlasti u avgustu 2021. dok su snage SAD i NATO-a bile u poslednjim nedeljama povlačenja iz Avganistana posle dve decenije rata.

Zabranili su školovanje devojčica nakon šestog razreda, a ženama iz javnih prostora kao što su parkovi i teretane. Ženama je takođe zabranjeno da rade u nacionalnim i međunarodnim nevladinim organizacijama i naređeno im je da se pokrivaju od glave do pete.

„Avganistan pod talibanima ostaje najrepresivnija zemlja na svetu po pitanju ženskih prava“, rekla je Roza Otunbajeva, specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica misije u Avganistanu.

„Bilo je uznemirujuće prisustvovati njihovim metodičnim, namernim i sistematskim naporima da izguraju avganistanske žene i devojke iz javne sfere“, dodala je ona.

Ograničenja, posebno zabrane obrazovanja i rada nevladinih organizacija, izazvala su žestoku međunarodnu osudu. Ali talibani nisu pokazali znake povlačenja, tvrdeći da su zabrane privremene suspenzije, navodno zato što žene nisu pravilno nosile islamske marame ili hidžab i zato što se nisu poštovala pravila rodne segregacije.

Što se tiče zabrane univerzitetskog obrazovanja, talibanska vlada je rekla da neki od predmeta koji se predaju nisu u skladu sa avganistanskim i islamskim vrednostima.

„Ograničavanje polovine stanovništva zemlje u svoje domove u jednoj od najvećih svetskih humanitarnih i ekonomskih kriza je kolosalan čin nacionalnog samopovređivanja“, takođe je rekla Otunbajeva.

„To će osuditi ne samo žene i devojke, već i sve Avganistance, na siromaštvo i zavisnost od pomoći za generacije koje dolaze“, rekla je ona. „To će dodatno izolovati Avganistan od sopstvenih građana i od ostatka sveta.

Misija Ujedinjenih nacija u Avganistanu takođe je saopštila da beleži skoro konstantan niz diskriminatornih uredbi i mera protiv žena od talibanskog preuzimanja vlasti — pravo žena da putuju ili rade van granica svog doma i pristup prostorima je u velikoj meri ograničeno, a takođe su isključeni iz svih nivoa javnog odlučivanja.

„Implikacije štete koju Talibani nanose sopstvenim građanima prevazilaze žene i devojke“, rekla je Alison Davidijan, specijalna predstavnica UN-a za žene u Avganistanu.

Nijedan zvaničnik vlade predvođene talibanima nije odmah bio dostupan za komentar.

Savet bezbednosti UN trebalo je da se sastane kasnije u sredu sa Otunbajevom i predstavnicama avganistanskih grupa civilnog društva.

Kako se navodi u saopštenju, 11,6 miliona avganistanskih žena i devojaka je potrebna humanitarna pomoć. Međutim, talibani dodatno podrivaju napore međunarodne pomoći zabranom da žene rade za nevladine organizacije.