Afrički region Sahel postao je žarište nasilnog ekstremizma, ali zajedničke snage uspostavljene 2014. za borbu protiv grupa povezanih sa Islamskom državom, Al Kaidom i drugima nisu uspele da zaustave njihove prodore, a viši Zvaničnik UN upozorio je u utorak da će se bez veće međunarodne podrške i regionalne saradnje nestabilnost proširiti na priobalne zemlje zapadne Afrike, piše AP.
„Odlučan napredak u borbi protiv terorizma, nasilnog ekstremizma i organizovanog kriminala u Sahelu očajnički je potreban“, rekla je pomoćnica generalnog sekretara UN za Afriku Marta Pobi na sastanku Saveta bezbednosti UN.
Protivterorističke snage, koje sada čine Burkina Faso, Čad, Mauritanija i Niger, izgubile su Mali pre godinu dana kada je njena vladajuća hunta odlučila da se povuče. Pobee je rekao da snage nisu izvele nikakve veće vojne operacije od januara.
Ona je rekla da se snage prilagođavaju novoj stvarnosti: Francuska premešta svoje protivterorističke snage iz Malija u Niger zbog tenzija sa huntom i odluke Malija da dozvoli ruskim plaćenicima iz Vagnera da se rasporede na svojoj teritoriji.
Ona je rekla da su Burkina Faso i Niger nedavno ojačali vojnu saradnju sa Malijem kako bi se suprotstavili porastu ekstremističkih napada, ali „uprkos tim naporima, nesigurnost u trograničnoj oblasti nastavlja da raste“.
Da bi pomogle afričkim zemljama da zaustave ekstremističku pretnju, Sjedinjene Države su održale dvonedeljnu vojnu vežbu iz taktike protiv pobunjenika u Gani i Obali Slonovače, gde se ekstremističko nasilje širi iz regiona Sahela.
Eksperti UN su poslednjih godina izvestili da je Afrika bila region koji je najteže pogođen terorizmom, a šef UN-a za borbu protiv terorizma Vladimir Voronkov rekao je Savetu bezbednosti u januaru da je ekspanzija Islamske države u afričkom centru, jugu i regionima Sahela „posebno zabrinjavajuća“.
Prošlog avgusta, afrički stručnjak za bezbednost Martin Evi rekao je da najmanje 20 afričkih zemalja direktno doživljava aktivnost grupe Islamska država, a da se više od 20 drugih „koristi za logistiku i mobilizaciju sredstava i drugih resursa“.
Evi, koji koordinira projekat transnacionalnog organizovanog kriminala na Institutu za bezbednosne studije u glavnom gradu Južne Afrike, Pretoriji, rekao je Savetu bezbednosti da pretnja Islamske države raste iz dana u dan u Africi i da bi kontinent mogao biti „budućnost kalifata, ” kako je Islamska država nazvala veliki deo Sirije i Iraka koji je zauzela 2014, ali je izgubila 2017.
Evi je rekao da je basen jezera Čad – koji se graniči s Čadom, Nigerijom, Nigerom i Kamerunom – najveća oblast delovanja ekstremističke grupe i oblasti u Sahelu su sada „neupravljive“.
Pobee je upozorio da će bez značajnih dobitaka u borbi protiv terorizma „biti sve teže preokrenuti putanju bezbednosti u Sahelu i dalje širenje nesigurnosti prema priobalnim zapadnoafričkim zemljama“.
Ona je rekla da je nedavna nestabilnost u Sudanu dodatni razlog za zabrinutost. „Pogubni efekti kontinuirane destabilizacije Sahela osetili bi se daleko izvan regiona i afričkog kontinenta“, rekao je Pobi.