Međunarodni donatorski sastanak u Briselu saopštio je u ponedeljak da će izdvojiti 7,5 milijardi evra u grantovima i zajmovima za podršku Sirijcima pogođenim ratom, siromaštvom i glađu do kraja ove godine i dalje. Obećanja su premašila skromnih 4,07 milijardi dolara na koje su apelovale Ujedinjene nacije, ali su takođe predstavljala značajan pad u odnosu na iznose obećane prošle godine i ranije, što je pokazatelj stalnog zamora donatora zbog pažnje usmerene na sukobe na drugim mestima, uključujući ratove u Ukrajini i Sudanu, i nedavno rat Izraela sa Hamasom u Gazi.
Na prošlogodišnjoj konferenciji, donatori su obećali 10,3 milijarde dolara, nekoliko meseci nakon zemljotresa koji je pogodio Tursku i severnu Siriju. Ovogodišnji iznos je namenjen i Sirijcima unutar ratom razorene zemlje i oko 5,7 miliona sirijskih izbeglica u susednoj Turskoj, Libanu i Jordanu, koje se bore sa sopstvenom ekonomskom krizom.
Obećani iznos uključuje 5 milijardi evra bespovratnih sredstava i 2,5 milijardi evra u kreditima. Agencije UN i međunarodne humanitarne organizacije se bore sa smanjenjem budžeta, a humanitarni zvaničnici osudili su smanjenje programa pomoći.
Građanski rat u Siriji, koji je izbio 2011. godine, ubio je skoro pola miliona ljudi i raselio polovinu predratnog stanovništva. Milioni Sirijaca su uvučeni u siromaštvo i bore se sa pristupom hrani i zdravstvenoj zaštiti kako se ekonomija pogoršava.
Konferencija je pokušala da revitalizuje mapu puta koju predvode UN za okončanje sukoba, iako se raspoloženje u zemljama domaćinima izbeglica pogoršava. Zvaničnici u Libanu, koji ugošćuje skoro 780.000 registrovanih sirijskih izbeglica, zahtevaju povratak izbeglica u „bezbedne zone“ u Siriji, što humanitarne organizacije i zapadne zemlje smatraju nebezbednim.
Grupe za pomoć insistirale su na održivim rešenjima kroz jačanje napora za rani oporavak, popravljanje infrastrukture i otvaranje radnih mesta u Siriji. Stefan Sakalijan iz Međunarodnog komiteta Crvenog krsta naglasio je važnost obezbeđivanja održivog okruženja za povratak izbeglica kako bi se sprečio trend daljeg napuštanja zemlje.