Čak i kada su kijevske vlasti objavile da je pomoć na putu za „Bliski istok, Afriku i Aziju“, nijedan od brodova sa žitaricama koji su do utorka isplovili iz ukrajinskih luka ne ide ka afričkim zemljama koje su najugroženije od gladi, navodi Njujork tajms. U međuvremenu, prvi brod koji je krenuo u okviru aranžmana „koridor za žito” odbio je njegov teret od strane kupaca u Libanu, koji su naveli kašnjenje isporuke.
Otkako je aranžman stupio na snagu 1. avgusta, deset brodova je napustilo ukrajinske luke, prevozeći uglavnom stočnu hranu do svojih odredišta. Jedan je krenuo u Englesku, drugi za Irsku, dok je nekoliko na putu za Tursku, Italiju i Kinu. Nijedna od njih ne ide za Jemen, Somaliju ili druge zemlje koje se suočavaju sa „katastrofalnim nivoom gladi“, izvestio je u utorak Tajms.
Prvi brod koji je stigao na odredište bio je Polarnet pod turskom zastavom, koji je u ponedeljak pristao u Derinčeu sa 12.000 tona kukuruza. Proslavljajući njen dolazak, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba rekao je da to „šalje poruku nade svakoj porodici na Bliskom istoku, Africi i Aziji“, dodajući „Ukrajina vas neće napustiti“.
U međuvremenu, predsednik Vladimir Zelenski rekao je u ponedeljak svom kolegi Mokgveetsiju Masisiju iz Bocvane da je Ukrajina „spremna da nastavi da bude garant svetske bezbednosti hrane“.
Međutim, većina od 20 miliona tona žitarica zadržanih u ukrajinskim lukama u poslednjih nekoliko meseci je stočna hrana i nije namenjena za ljudsku ishranu, kažu stručnjaci koje citira AP.
Prvi brod koji je napustio Ukrajinu u okviru aranžmana „koridor za žito“ nosio je 26.000 metričkih tona hrane za pileće meso, namenjene Libanu. Teretni brod „Razoni“ pod zastavom Sijera Leonea isplovio je iz Odese 1. avgusta uz veliku pompu – da bi se vratio iz Bejruta u ponedeljak, nakon što je libanski kupac odbio da prihvati pošiljku jer je kasnila nekoliko meseci.
Ukrajina čini oko 5% svetskog izvoza žitarica, dok je udeo Rusije četiri puta veći. Kijev je optužio Rusiju za „blokiranje“ njenih luka, dok je Moskva istakla da je ukrajinska vojska minirala pomorske puteve.
Na kraju su UN i Turska posredovale u dogovoru da se osigura bezbedan prolaz do brodova koji dolaze i odlaze u ukrajinske luke. Odlazni brodovi se pregledavaju kako bi se osiguralo da prevoze žito, đubrivo i hranu, dok se na dolaznim brodovima proverava da li ima oružja.
Sporazum je takođe trebalo da se pozabavi sankcijama Zapada protiv ruskog brodarstva, koje efikasno sprečavaju Moskvu da isporučuje hranu, đubrivo i drugu robu kupcima u Africi i Južnoj Americi. U tekstu objavljenom prošlog meseca u nekoliko velikih afričkih medija, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je obećao da Moskva „preduzima sve mere“ da obezbedi isporuku ugovorom obećanih zaliha.