Ukrajinski rat se nadvija nad švajcarskim predsedavanjem UN

Ukrajinski rat se nadvija nad švajcarskim predsedavanjem UN

Rusija nije mogla da izbegne svoj rat protiv Ukrajine tokom njenog veoma spornog predsedavanja Savetom bezbednosti UN, a rat će se i dalje nadvijati nad Švajcarskom pošto ona u ponedeljak preuzme mesečno predsedavanje, prvi put od kada je postala punopravna član Ujedinjenih nacija 2002., preneo je AP.

Ambasadorka Švajcarske u UN Paskal Berisvil rekla je na tradicionalnoj uvodnoj konferenciji za novinare da je pristup njene zemlje bio da radi na jedinstvu 15 članova Saveta i da bude „graditelj mostova“. Ipak, priznala je da očekuje „neke burne ili polarizovane rasprave“.

Vatromet je gotovo siguran tokom švajcarskih događaja, počevši od srede sa sesijom o tome kako da se obezbedi poverenje za održavanje mira u budućnosti i drugom 23. maja o zaštiti civila u oružanim sukobima.

Takođe je velika verovatnoća da će Savet održati sastanak o humanitarnoj situaciji u Ukrajini, rekla je ona, što će sigurno suprotstaviti Moskvu saveznicima Kijeva.

Rusija je započela svoje predsedavanje tako što je u centru pažnje stavila svog komesara za prava deteta, koji je zajedno sa predsednikom Vladimirom Putinom optužen za ratne zločine zbog deportovanja ukrajinske dece u Rusiju. Zatim je krenula na Zapad tvrdeći da naoružavajući Ukrajinu krši međunarodne zakone.

Na premijernom događaju prošle nedelje, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov branio je vojnu akciju svoje zemlje i optužio SAD i njihove saveznike da potkopavaju globalnu diplomatiju – temelj Ujedinjenih nacija, koji je stvoren da spreči treći svetski rat.

Izaslanici iz SAD i nekoliko saveznika odgovorili su na video brifing Marije Lvove-Belove, ruske komesarke za prava dece, tako što su izašli iz veća. Optužbe ruskog ambasadora Vasilija Nebenzije o naoružavanju Ukrajine izazvale su žestok odgovor da Ukrajina ima svako pravo da se brani od Putinove invazione vojske.

A generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš i zapadni izaslanici kritikovali su Lavrova što je prekršio Povelju UN napadom na Ukrajinu i okupacijom dela njene teritorije.

Ambasador Švajcarske Baerisvil bio je među onima koji su optužili Rusiju za kršenje Povelje UN, rekavši da se „državni suverenitet, teritorijalni integritet i zabrana upotrebe sile Ukrajine i dalje ruše vojnom agresijom stalne članice Saveta bezbednosti protiv njenog suseda .”

Predsedništvo Saveta bezbednosti rotira se mesečno po azbučnom redu od 15 članova.