Rusija: Ukrajinske snage drže civile kao taoce u fabrici

Rusija: Ukrajinske snage drže civile kao taoce u fabrici

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da postoje „verodostojne informacije“ da ukrajinski borci koriste civile kao živi štit u hemijskoj fabrici Azot u gradu Severodonjecku u Donbasu.

Prema ministarstvu, ukrajinske trupe su „držale stotine stanovnika i radnika grada unutar podzemnih objekata fabrike“.

„Nacionalisti su namestili rezervoare u kojima se nalaze opasne hemikalije (azotna kiselina, amonijak i amonijum nitrat) sa eksplozivom i planiraju da ih raznesu tokom povlačenja.

Biljka prvenstveno proizvodi đubrivo. U Severodonjecku i njegovoj okolini zabeležene su teške borbe poslednjih nedelja dok ruske snage i snage Donbasa pokušavaju da zauzmu grad.

Sergej Gajdej, glavni zvaničnik u regionu koga je postavio Ukrajina, optužio je Rusiju da je u sredu uveče granatirala fabriku Azot, oštetivši njen proizvodni pogon amonijuma. On je rekao da podzemni bunker fabrike nije oštećen.

Gejdej je dodao da su „prema vlasniku fabrike, svo đubrivo i hemikalije uklonjeni sa teritorije [elektrane] drugog dana rata”.

Ministarstvo odbrane Rusije tvrdilo je u četvrtak da Ukrajina takođe drži radnike u fabrici Kondicioner u gradu Kramatorsku. Fabrika proizvodi klima uređaje i bojlere. Moskva je saopštila da su ukrajinski borci tamo postavili raketne bacače, kao i eksploziv unutar druge hemijske fabrike u gradu Avdejevka.

Ministarstvo odbrane je dalje izvestilo da su, prema informacijama koje su dali zarobljeni ukrajinski vojnici, „nacionalisti“ planirali da granatiraju termoelektranu Zmijovskaja u istočnoj oblasti Harkov, a zatim da okrive Moskvu.

Ukrajina i Rusija optužuju jedna drugu za neselektivno granatiranje stambenih naselja i ubijanje civila. Moskva je u četvrtak ponovila da njene trupe napadaju samo vojnu imovinu.

Rusija je krenula u ofanzivu na Ukrajinu krajem februara, nakon neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.