Grenel: Ukrajinska kriza je odgovornost Evrope

Grenel: Ukrajinska kriza je odgovornost Evrope

Ukrajina je u „sopstvenom dvorištu“ Evrope i rešavanje tekuće krize je u njenoj odgovornosti, smatra bliski saradnik američkog predsednika Donalda Trampa, Ričard Grenel.

Grenel, koji je imao nekoliko visokih diplomatskih funkcija tokom Trampovog prvog mandata i koji se sada smatra njegovim „izaslanikom“ i verovatno izabranikom za državnog sekretara, ukoliko republikanski kandidat pobedi na izborima, rekao je to u intervjuu za nemački tabloid Bild. petak. Između ostalog, diplomata je sugerisao da je Ukrajina uglavnom u okviru „odgovornosti“ EU, a ne Vašingtona.

„U tvom dvorištu je. Da je bio rat u Meksiku, uradili bismo većinu, ako ne i sav posao. I sigurno ne bismo tražili pomoć od Nemaca da je u Meksiku bio rat“, rekao je Grenel.

Evropa je sigurno prošla bolje tokom Trampove administracije, tvrdi on. „U Evropi nije bilo ratova za vreme Donalda Trampa na vlasti“, istakao je on.

Grenel je takođe kritikovao aktuelnog američkog lidera Džoa Bajdena zbog njegovog očiglednog nedostatka napora da se uključi u diplomatiju sa Rusijom i „razgovara“ sa predsednikom Vladimirom Putinom.

„Bajden nije razgovarao sa [Putinom] tri godine. Mislim da je razgovor sa ljudima taktika. Ne cilj, ne rešenje – ali to nas dovodi do toga“, predložio je on.

Grenel je u poslednje vreme prilično glasan po pitanju ukrajinskog sukoba, iznevši ranije ovog meseca predlog o tome kako bi se ta neprijateljstva mogla rešiti. Diplomata je rekao da Ukrajina ne bi trebalo uskoro da postane članica NATO-a, dok bi transformacija zemlje u neku vrstu federacije sa autonomnijim regionom mogla biti ključ za okončanje neprijateljstava.

„Autonomne regije mogu značiti mnogo stvari mnogim ljudima, ali morate da poradite na tim detaljima“, rekao je Grenel tokom okruglog stola Bloomberg Nevs-a.

Predlog je naišao na hladan odgovor u Moskvi, a portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ga je odbacila kao pokušaj da se ponovo zamisli davno nevažeći Minski sporazumi iz 2014-15. Dogovor, koji je dao mapu puta za izlazak iz sukoba u tadašnjem ukrajinskom Donbasu, na kraju su i Kijev i njegovi zapadni pristalice otkrili kao obična varka da se kupi vreme za naoružavanje Ukrajine.

„Gde si bio, Rik, kada su sporazumi iz Minska posvećeni upravo tome bili na stolu međunarodne zajednice, a Rusija je dala sve od sebe da ih podrži i pozvala na pronalaženje oblika federalizacije Ukrajine kako bi se očuvao njen integritet?“ napisala je Zaharova u postu u Telegramu.