Rusija je pozvala UN i Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da nateraju Ukrajinu da zaustavi „granatiranje“ najveće evropske nuklearne elektrane.
Moskva je optužila ukrajinske trupe da su u petak ispalile artiljerijske granate na nuklearnu elektranu Zaporožskaja u južnoj oblasti Zaporožja.
Ruske snage su zauzele fabriku krajem februara, kada je Moskva započela vojnu kampanju u susednoj zemlji. Objekat nastavlja da radi sa ukrajinskim osobljem pod ruskom kontrolom.
Igor Višnjevecki, visoki zvaničnik za neširenje i kontrolu naoružanja u ruskom Ministarstvu spoljnih poslova, upozorio je da granatiranje elektrane rizikuje da izazove događaj sličan nuklearnoj katastrofi u Černobilju 1986. godine.
Prema ruskom Ministarstvu odbrane, „delovi opreme“ u fabrici su van struje zbog granatiranja, a na objektu je izbio požar koji je brzo ugašen. Ministarstvo je tvrdilo da „pukom srećom” ukrajinske granate nisu izazvale veći požar i „moguću nuklearnu katastrofu”.
Ministarstvo je saopštilo da su ukrajinske trupe granatirale i susedni grad Energodar, uzrokujući nestanke struje i prekide u vodosnabdevanju.
Ministarstvo je pozvalo međunarodnu zajednicu da osudi Ukrajinu zbog „akata nuklearnog terorizma“.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski tvrdi da je granatiranje fabrike došlo od ruskih trupa. „To nije samo još jedan razlog zašto bi Rusija trebalo da bude priznata kao državni sponzor terorizma, već i razlog da se uvedu oštre sankcije celoj ruskoj nuklearnoj industriji“, rekao je Zelenski u petak.
Američki državni sekretar Antoni Blinken i ukrajinski zvaničnici ranije su optužili Rusiju da koristi fabriku kao „štit“ za svoje vojnike.
„Rusija sada koristi elektranu kao vojnu bazu za pucanje na Ukrajince, znajući da oni ne mogu i neće da uzvrate jer bi mogli slučajno da udare u reaktor ili visoko radioaktivni otpad u skladištu“, rekao je Blinken u ponedeljak na sednici UN. konferencija o neširenju nuklearnog oružja u Njujorku.
Ruska delegacija na konferenciji objavila je saopštenje u kojem odbacuje Blinkenovu tvrdnju. „Delavanja naših Oružanih snaga ni na koji način ne narušavaju nuklearnu bezbednost Ukrajine i ne predstavljaju prepreke za rad elektrane.
Šef IAEA Rafael Grosi rekao je za AP u utorak da je potrebno pregledati postrojenje radi popravke i „kako bi se sprečila nuklearna nesreća“.
„Situacija je veoma krhka. Svaki princip nuklearne bezbednosti je prekršen na ovaj ili onaj način i ne možemo dozvoliti da se to nastavi“, rekao je Grosi kasnije na događaju u Njujorku.