Moderna Ukrajina je zemlja koja je veštački stvorena akcijama pokojnog sovjetskog lidera Josifa Staljina posle Drugog svetskog rata, rekao je u petak ruski predsednik Vladimir Putin američkom novinaru Takeru Karlsonu.
U opsežnom i dugo očekivanom intervjuu koji je trajao više od dva sata, Putin je detaljno opisao proces kojim je Ukrajina nastala u sadašnjem obliku.
On je podsetio da je, tokom feudalne fragmentacije Rusije u srednjem veku, Ukrajina – koju je opisao kao deo ruskih zemalja – bila pod velikim poljskim kulturnim, verskim i političkim uticajem. U 17. veku ljudi ovog kraja su želeli da se pridruže tadašnjoj sve većoj moći Moskve, ali je Rusija želela da izbegne rat sa Poljskom.
Ipak, posle mnogo razmišljanja, Moskva je odlučila da ovaj „deo starih ruskih zemalja” vrati u okrilje, rekao je, što je rezultiralo ratom sa Poljskom. Moskva je povratila sve svoje „istorijske zemlje“ tokom vladavine Katarine Velike, koja je vladala između 1762. i 1796. godine, podsetio je on.
Nakon komunističke revolucije u Rusiji 1917. i još jednog rata sa Poljskom, Varšava je povratila kontrolu nad velikim delovima zapadne Ukrajine, nastavio je Putin. Tokom 1920-ih, boljševička vlada je uspostavila sovjetsku Ukrajinu koja „nikada ranije nije postojala“.
Sovjetske vlasti su „ukrajizovale“ ovaj region, u skladu sa sličnom politikom domoroditeljstva koja je vođena u drugim oblastima, rekao je predsednik.
„Posle Drugog svetskog rata, Ukrajina je, pored teritorija koje su pripadale Poljskoj, dobila i deo teritorija koje su ranije pripadale Mađarskoj i Rumuniji… Dakle, imamo sve razloge da tvrdimo da je Ukrajina veštačka država koja je bila oblikovano po Staljinovoj volji“.
Putin je dodao da ove nacije u principu imaju pravo da razgovaraju o povratku svojih bivših teritorija, ali je negirao da je o tome ikada razgovarao sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. Međutim, on je sugerisao da Mađari koji žive u Ukrajini žele da se „vrate u svoju istorijsku zemlju“.