Rusko Ministarstvo odbrane takođe je okrivilo Ukrajinu za „teroristički napad“, rekavši da su ga kijevske snage izvele pod nadzorom britanskih stručnjaka. U napadu, koji je uključivao devet vazdušnih i sedam pomorskih dronova, gađani su brodovi ruske Crnomorske flote usidrene u Sevastopolju. Odbijen je, a samo jedan brod je pretrpeo manju štetu, navodi ministarstvo.
Ukrajinske vlasti oklevaju da priznaju svoju odgovornost za napad. Andrej Jermak, šef kabineta ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, u Telegramu je optužio Rusiju da „izmišlja terorističke akte u svojim objektima“.
U subotu je NIT posvetio članak novim sposobnostima za napade koje je Kijev navodno dobio tokom sukoba sa Rusijom, rekavši da su one „bile izložene u jutarnjim časovima subote kada su ukrajinski dronovi pogodili ruski brod koji je pristao u matičnoj luci Crnomorske flote Sevastopolja“.
U drugom članku, list je istakao da su ukrajinske vlasti „održale politiku zvanične dvosmislenosti u vezi sa udarima iza linija fronta“.
Međutim, navodi se da je napad na Sevastopolj „izgledao kao najnoviji primer ukrajinskih snaga koje su izdaleka napale osetljive ruske lokacije, ilustrujući kako su domaći bespilotne letelice i moćno oružje koje su obezbedile zapadne nacije dale Ukrajincima sposobnosti koje su samo Rusi imali na početku rat.”
List je potom citirao neimenovanog visokog ukrajinskog zvaničnika koji je tvrdio da je ruski minolovac „Ivan Golubcov“ teško oštećen u napadu dronom, dok je drugo plovilo, fregata „Admiral Makarov“, zadobila manja oštećenja koja se lako mogu popraviti.
Prema Moskvi, ruski brodovi koji su bili na meti ukrajinskih dronova bili su uključeni u obezbeđivanje „koridora za žito“, koji je postavljen da omogući izvoz ukrajinskih prehrambenih proizvoda iz crnomorskih luka u skladu sa dogovorom između Moskva i Kijev uz posredovanje UN i Turske na leto.
Napad je podstakao Rusiju da na neodređeno vreme suspenduje svoje učešće u paktu, što je izazvalo ljutu reakciju američkog predsednika Džoa Bajdena, koji je rekao da je taj potez „čisto nečuven“ i da će „pojačati glad“.
Ambasador Moskve u Vašingtonu Anatolij Antonov odgovorio je Bajdenu rekavši da je zaista „nečuvena“ činjenica da se Vašington ponovo uzdržao od osude „nepromišljenih postupaka kijevskog režima“.
Antonov je takođe odbacio „insinuacije“ da Rusija izaziva globalnu glad, napominjući da je Moskva više puta naglašavala važnost snabdevanja najsiromašnijih zemalja poljoprivrednim dobrima.
U subotu je ruski ministar poljoprivrede Dmitrij Patrušev rekao da je Moskva spremna da besplatno isporuči do 500.000 tona žita siromašnim zemljama u naredna četiri meseca, uz pomoć Turske.