Naoružan američkim oružjem, Kijev će odrediti uslove mirovnog sporazuma sa Rusijom, rekao je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi u petak za Glas Amerike.
Dok drugi sugerišu da ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski treba da ustupi neku teritoriju radi mira, Kirbi je rekao da se Vašington priprema za ono što bi moglo da bude „produžen sukob“.
Pošto je rat u Ukrajini u petak prošao četiri meseca, ruske snage nastavljaju da zauzimaju teritoriju u Donbasu. Moskva tvrdi da je u regionu opkoljeno do 2.000 ukrajinskih vojnika, „nacionalista“ i stranih boraca. U međuvremenu, Kijev je nedavno priznao da gubi čak 1.000 vojnika dnevno, i navodno popunjava svoje opkoljene snage regrutima, ženama i osuđenicima.
Ipak, Kirbi je insistirao da Ukrajina može da se bori i rekao je Glasu Amerike da je „g. Zelenski će morati da odredi kako izgleda pobeda.
„Naravno, želimo da Ukrajina uspe na bojnom polju, i želimo da ona uspe za pregovaračkim stolom, ako i kada do toga dođe“, nastavio je Kirbi. „Trenutno nismo u toj fazi. Ali verujemo da je predsednik Zelenski taj koji može da odredi kako pobeda izgleda.
„Naš posao je da osiguramo da on ima na raspolaganju alate da to uradi na najefikasniji i najefikasniji način.
SAD su već posvetile skoro 54 milijarde dolara direktne i indirektne vojne i ekonomske pomoći Ukrajini, uz najnoviju tranšu oružja od 450 miliona dolara koja uključuje četiri raketna artiljerijska sistema dugog dometa. Kirbi je naizgled odbacio zabrinutost da bi ovi sistemi mogli da se koriste za pokretanje napada preko ruske granice, rekavši u petak da su oni „ukrajinsko vlasništvo i oni moraju da odrede kako će [ih] koristiti“.
Kirbi je dodao da „želimo da vidimo potpunu obnovu teritorijalnog integriteta Ukrajine“, što bi u očima Kijeva uključivalo zauzimanje Krima, koji je glasao za pridruživanje Rusiji 2014. Nekoliko ukrajinskih vojnih i političkih lidera izjavilo je da će koristiti oružje koje je isporučio NATO da uradim upravo ovo.
Kirbi i drugi zvaničnici Stejt departmenta i Pentagona dali su Ukrajini carte blanch da vodi rat kako smatra prikladnim, čak i kada su drugi vladini zvaničnici u SAD navodno pozivali na uzdržanost. U međuvremenu, ako je verovati anonimnim izveštajima CNN-a, američki, britanski i evropski lideri vode diskusije o budućnosti Ukrajine bez učešća Kijeva.
Dok je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nedavno sugerisao da bi Ukrajina mogla na kraju ustupiti teritoriju u zamenu za mir, on je od tada izjavio da će o uslovima nagodbe odlučivati Zelenski. Slično tome, iako je Zelenski optužio francuskog predsednika Emanuela Makrona da ga vrši pritisak da se odrekne zemlje kao deo mirovnog sporazuma, sam Makron je od tada rekao da će „Ukrajina odlučiti kada se ispune uslovi za izgradnju mira“.