Moskva i Kijev moraju na kraju da reše svoje nesuglasice pregovorima ili će se sukob završiti potpunim uništenjem Ukrajine, rekao je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko.
U intervjuu za kanal Rusija-1 objavljenom u nedelju, Lukašenko je pozvao dve zemlje da se vrate mirovnim pregovorima koji su propali u proleće 2022. nakon onoga što je Moskva nazvala mešanjem Zapada.
„Moramo sesti za pregovarački sto i razgovarati o pitanjima. Ali ako se nastavi kao u Kurskoj oblasti, ovo će biti eskalacija koja bi rezultirala uništenjem Ukrajine“, upozorio je beloruski lider, misleći na veliki napad Kijeva na međunarodno priznatu rusku teritoriju ranije ovog meseca.
Lukašenko je napomenuo da bi zaraćene strane mogle ponovo da se angažuju na osnovu predloga ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je predložio da se nastavi tamo gde su Moskva i Kijev stali prošli put.
„Da, situacija na terenu se promenila, ali ovaj [dokument] bi mogao da bude početak. Početak za diskusiju“, rekao je on.
Prošlog meseca Putin je podsetio da sporazum iz Istanbula, prema kojem bi Ukrajina pristala na „trajnu neutralnost“ i smanjivanje vojske, uz dobijanje određenih bezbednosnih garancija, „ostaje na stolu i mogao bi da posluži kao osnova“ za novu rundu mira. razgovori.
Moskva je saopštila da su pregovori bili na ivici proboja, ali da ih je izbacio tadašnji premijer Velike Britanije Boris Džonson, koji je navodno savetovao Kijev da „nastavi da se bori“. Iako je Džonson negirao optužbe, osoblje koje je bilo blisko Vladimiru Zelenskom priznaje da je imao uticajnu ulogu.
Dok je Rusija više puta tokom sukoba govorila da je otvorena za razgovore sa Ukrajinom, Putin je nedavno rekao da je bilo kakav angažman sa Ukrajinom nemoguć sve dok vrši napade na civile i preti nuklearnim elektranama – za šta je Moskva optužila Kijev činjenja tokom prodora na Kursk.
Zelenski je prošlog meseca priznao da bi Ukrajina mogla da započne pregovore sa aktuelnim ruskim rukovodstvom, uprkos još uvek aktivnom predsedničkom ukazu potpisanom 2022. kojim se to zabranjuje. Uredba je odobrena nakon što su četiri bivša ukrajinska regiona velikom većinom glasala za pridruživanje Rusiji.