Britanija je ranije rekla da su izveštaji o neprijavljenim policijskim stanicama u zemlji „izuzetno zabrinjavajući“ i da policija ispituje to pitanje.
Ranije ove nedelje, američki federalni agenti uhapsili su dvojicu stanovnika Njujorka zbog navodnog upravljanja kineskom „tajnom policijskom stanicom“ u kineskoj četvrti na Menhetnu. Kina je saopštila da se odlučno protivi onome što je nazvala „klevetama i klevetama SAD“.
Britanski ministar policije Kris Filip rekao je u sredu da vlada zna za oko 100 takvih stanica širom sveta.
„Ova vlada izuzetno ozbiljno shvata mešanje stranih državljana ovde, transnacionalno zastrašivanje. To je potpuno neprihvatljivo i učinićemo sve što je potrebno da do toga ne dođe“, rekao je on.
Kineska ambasada u Britaniji nije odmah odgovorila na Rojtersov zahtev za komentar.
Kineska vlada je ranije saopštila da van Kine postoje centri koje vode lokalni volonteri, a ne kineski policajci, a koji imaju za cilj da pomognu kineskim građanima da obnove dokumenta i ponude druge usluge.
Tajms je u utorak izvestio da je kineski biznismen povezan sa, kako je rekao, tajnom policijskom stanicom u Londonu, organizovao večere za prikupljanje sredstava za vladajuću Konzervativnu partiju.
Dotična lokalna asocijacija Konzervativne stranke saopštila je da je slučaj prijavila službama bezbednosti prošle godine i da taj čovek više nije član njihovog udruženja.
Philp je odbio da komentariše slučaj, za koji je rekao da je pod policijskom istragom.
Po pitanju mogućeg političkog uticaja, on je rekao: „Sve političke partije moraju da budu svjesne opasnosti da predstavnici neprijateljskih država pokušavaju da se infiltriraju ili utiču na naše aktivnosti.