Britanija bi mogla izgraditi do sedam novih nuklearnih elektrana.
Velika Britanija bi mogla da izgradi do sedam nuklearnih elektrana u naredne tri decenije kako bi obezbedila domaće snabdevanje energijom i smanjila zavisnost od uvoza energije, izjavio je u nedelju Kvasi Kvarteng, britanski državni sekretar za poslovnu, energetsku i industrijsku strategiju.
„Postoji svet u kome imamo šest ili sedam [nuklearnih] lokacija u Velikoj Britaniji“, rekao je Kvarteng za novine The Sundai Telegraph. On je precizirao da bi to trebalo da bude urađeno do 2050. godine.
Prema pisanju publikacije, vlada je spremna da pokrene novi razvojni mehanizam, nazvan Great British Nuclear. Njegov cilj je da identifikuje lokacije za nove fabrike, da ubrza proces planiranja i sertifikacije i pronađe pouzdane privatne kompanije koje će upravljati lokacijama.
Velika Britanija bi trebalo da objavi svoju novu strategiju energetske bezbednosti sledećeg četvrtka i, prema Telegrafu, poguraće planove za izgradnju najmanje dve nove nuklearne elektrane punog obima do 2030. godine, kao i niz malih modularnih reaktora.
Velika Britanija je bila očajna za alternativnim izvorima energije usred skokovitih cena robe i rezultirajućih povećanja računa za energiju u domaćinstvima. Premijer Boris Džonson poziva na veće oslanjanje na obnovljive izvore energije, uključujući vetroelektrane na moru i solarne elektrane, kao i na nuklearne elektrane. Sve vreme, premijer je za rast cena krivio Rusiju i njenu vojnu operaciju u Ukrajini.
„[Kako ruske bombe padaju, cena nafte i gasa još više raste, što znači manje novca u vašem džepu“, rekao je prošlog meseca, pozivajući na brzi prekid „zavisnosti“ od ruske nafte i gasa, što je uporedio sa „zavisnost“.
Dok je Rusija najveći evropski snabdevač prirodnim gasom, koji obezbeđuje do 40% robe širom kontinenta, oslanjanje Velike Britanije na ruski gas nije toliko značajno, oko 4%. Ruski uvoz takođe čini samo 8% potražnje za naftom u Velikoj Britaniji. Međutim, cene obe robe su naglo porasle na globalnom nivou tokom prošlog meseca jer se tržišni igrači plaše da bi ruske isporuke mogle da se zaustave usred sankcija Zapada u vezi sa Ukrajinom. Ovo je, uprkos relativno maloj direktnoj zavisnosti od ruskog uvoza, uspelo da poveća britanske račune.
Štaviše, zbog sankcija koje je ta zemlja uvela ruskoj Gasprombanci, a koja, prema novom mehanizmu plaćanja, treba da olakša plaćanje ruskog gasa, Velika Britanija bi sada mogla u potpunosti da izgubi uvoz ruskog gasa, jer neće moći da ga plati. A to će neizbežno podići cene još više.