Ujedinjene nacije i druge međunarodne organizacije pripremaju se za još četiri godine Donalda Trampa, koji je čuveno tvitovao pre nego što je prvi put postao predsednik da je 193-člana UN „samo klub za ljude da se okupe, razgovaraju i dobro se provedi.”
U svom prvom mandatu, Tramp je suspendovao finansiranje agencija za zdravstvo i planiranje porodice UN, povukao se iz njihove kulturne organizacije i najvišeg tela za ljudska prava i podigao carine Kini, pa čak i dugogodišnjim saveznicima SAD, razmećući se pravilnikom Svetske trgovinske organizacije. Sjedinjene Države su najveći pojedinačni donator Ujedinjenih nacija, plaćajući 22% svog redovnog budžeta.
Trampov stav o svetskom telu počeo je da se oblikuje ove nedelje njegovim izborom republikanske predstavnice Elise Stefanik iz Njujorka za ambasadora SAD u UN.
Stefanik, četvrti po rangu član Predstavničkog doma, pozvao je prošlog meseca na „potpunu ponovnu procenu“ američkog finansiranja Ujedinjenih nacija i pozvao na zaustavljanje podrške njihovoj agenciji za palestinske izbeglice ili UNRVA. Predsednik Džo Bajden je pauzirao finansiranje nakon što je UNRVA otpustila nekoliko zaposlenih u Gazi za koje se sumnja da su učestvovali u napadu 7. oktobra 2023. koji je predvodio Hamas.
Evo pogleda šta bi Tramp 2.0 mogao da znači za globalne organizacije:
Spekulacije o Trampovoj budućoj politici već su postale salonska igra u Vašingtonu i šire, a čitanje signala o pitanjima važnim za UN nije uvek lako.
Na primer, Tramp je jednom nazvao klimatske promene obmanom i podržao je industriju fosilnih goriva, ali se priklonio ekološki nastrojenom Elonu Masku. Njegova prva administracija finansirala je vrtoglave napore da pronađe vakcinu protiv COVID-19, ali se udružio sa aktivistom protiv vakcine Robertom F. Kenedijem Jr.
„Smešno je to što Tramp zapravo nema fiksan pogled na UN“, rekao je Ričard Gauen, direktor UN za istraživački centar Međunarodne krizne grupe.
Govan očekuje da Tramp neće posmatrati svetsko telo „kao mesto za obavljanje ozbiljnih političkih poslova, već će ga umesto toga iskoristiti kao pozorište za sprovođenje konzervativne globalne društvene agende“.
Postoje tragovi iz njegovog prvog mandata. Tramp je povukao SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma iz 2015. i verovatno će to učiniti ponovo nakon što se predsednik Džo Bajden ponovo pridružio.
Tramp je takođe naterao SAD da napuste kulturnu i obrazovnu agenciju UNESKO i Savet za ljudska prava koji podržavaju UN, tvrdeći da su pristrasne protiv Izraela. Bajden se vratio na oboje pre nego što je nedavno odlučio da ne traži drugi uzastopni mandat u Savetu.
Tramp je prekinuo finansiranje Agencije UN za stanovništvo za usluge reproduktivnog zdravlja, tvrdeći da ona finansira abortuse. UNFPA kaže da ne zauzima stav o pravima na abortus, a SAD su se ponovo pridružile.
U svom prvom mandatu nije bio zainteresovan za multilateralizam — zemlje koje rade zajedno na rešavanju globalnih izazova. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš naziva ga „kamenom temeljcem“ Ujedinjenih nacija.
Svet je drugačije mesto nego kada je Tramp urlao „Amerika na prvom mestu“ prilikom preuzimanja dužnosti 2017. godine: ratovi su izbili na Bliskom istoku, u Ukrajini i Sudanu. Nuklearni arsenal Severne Koreje je porastao, a samim tim i strahovi od iranskog atomskog programa koji brzo napreduje.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija — duboko podeljen među svojim stalnim članicama sa pravom veta, Britanijom, Kinom, Francuskom, Rusijom i SAD — nije postigao nikakav napredak u rešavanju tih pitanja. Poštovanje međunarodnog prava u ratnim zonama i žarištima širom sveta je u komadićima.
„Zaista se vraćamo u dane hladnog rata“, rekao je Džon Bolton, bivši savetnik za nacionalnu bezbednost u Trampovoj Beloj kući.
On je rekao da su Rusija i Kina „leteće zaklon“ za zemlje poput Irana, koji je izazvao nestabilnost na Bliskom istoku, i Severne Koreje, koja je pomogla Rusiji u njenom ratu u Ukrajini. Male su šanse za dogovore o širenju oružja za masovno uništenje ili rešavanju sukoba koji uključuju Rusiju ili Kinu na savetu, rekao je on.
Bolton, bivši američki ambasador u UN, očekuje da će Stefanik imati „teže vreme” zbog niza pitanja sa kojima se suočava Savet bezbednosti.
„Ono što je bilo prilično pospano tokom prvog Trampovog mandata, neće uopšte biti pospano u drugom Trampovom mandatu“, rekao je on.
Savet bezbednosti je bio impotentan na Ukrajinu od ruske invazije u februaru 2022. zbog ruskog prava veta. I nije uspela da usvoji rezoluciju odlučno u kojoj se zahteva prekid vatre u Gazi zbog podrške SAD Izraelu.
Govan iz Krizne grupe rekao je da su republikanci u Kongresu „besni“ zbog kritika UN na račun izraelske politike u Gazi i da očekuje da će oni potaknuti Trampa da „nametne ozbiljne budžetske rezove UN-u, a on će to učiniti da zadovolji svoju bazu“.
Svakodnevni rad globalnih institucija na pomoći takođe se suočava sa neizvesnošću.
U Ženevi, domu mnogih organizacija Ujedinjenih nacija koje se fokusiraju na pitanja poput ljudskih prava, migracija, telekomunikacija i vremena, neke diplomate savetuju oprez sa čekanjem i kažu da je Tramp generalno održavao finansiranje humanitarne pomoći tokom svog prvog mandata.
Trgovina je bila druga stvar. Tramp je zaobišao pravila Svetske trgovinske organizacije, uvodeći carine na čelik i drugu robu od saveznika i rivala. Ispunjavanje njegovih novih pretnji, kao što je uvođenje carina od 60% na robu iz Kine, moglo bi da poremeti globalnu trgovinu.
Drugi ideološki sukobi bi mogli da čekaju, iako međunarodna arhitektura ima neku ugrađenu zaštitu i zamah.
U prikrivenoj referenci na Trampovu pobedu na klimatskoj konferenciji UN u Azerbejdžanu, Gutereš je rekao da je „revolucija čiste energije ovde. Nijedna grupa, nijedan biznis, nijedna vlada to ne može zaustaviti.”
Allison Chatrchian, direktor Instituta AI-Climate Institute na Univerzitetu Cornell, rekla je da globalni napredak u rješavanju klimatskih promjena „teče polako“ zahvaljujući Pariskom sporazumu i konvenciji UN-a o klimatskim promjenama, ali će Trampov izbor „svakako stvoriti zvučni talas kroz sistem.”
„Veoma je verovatno da će predsednik Tramp ponovo povući Sjedinjene Države iz Pariskog sporazuma – ali prema pravilima sporazuma, to može da stupi na snagu tek nakon četiri godine“, napisao je Čatrčan, koji je prisustvovao klimatskom samitu COP29. email. „Liderstvo Sjedinjenih Država, koje je preko potrebno, će se raspršiti.
Tokom COVID-19, kada su milioni ljudi širom sveta obolevali i umirali, Tramp je kritikovao Svetsku zdravstvenu organizaciju i suspendovao finansiranje.
Trampov drugi mandat neće nužno ličiti na prvi, rekao je Đan Luka Burči, bivši pravni savetnik SZO. „Možda je ekstremniji, ali može biti i više strateški jer je Tramp naučio sistem koji nije poznavao u prvom mandatu.
Ako SAD napuste SZO, to „otvara čitavu Pandorinu kutiju – oduzimanjem agenciji i finansiranja i potrebne tehničke ekspertize – rekao je Burci, gostujući profesor međunarodnog prava na Institutu za postdiplomske studije u Ženevi. „Cela organizacija zadržava dah – iz mnogo razloga.
Ali i Gauen i Bolton se slažu da postoji jedan događaj Ujedinjenih nacija koji Tramp verovatno neće propustiti: godišnji skup svetskih lidera na Generalnoj skupštini, gde je uživao u globalnom centru pažnje.