Britanac za koga se tvrdi da je radio sa zloglasnom jedinicom Islamske države (IS, ranije ISIS) poznatom po mučenju i odsecanju glava zapadnih zarobljenika uhapšen je u Velikoj Britaniji pod optužbom za terorizam, javljaju lokalni mediji.
Ejn Dejvis (38) priveden je ubrzo nakon što je njegov let stigao na aerodrom Luton severno od Londona u utorak uveče, izvestio je Tajms, pozivajući se na izjavu Skotland Jarda.
„38-godišnji muškarac uhapšen je večeras nakon što je stigao u Veliku Britaniju letom iz Turske“, saopštila je policijska agencija, napominjući da je osumnjičen za nekoliko terorističkih krivičnih dela i da je odveden u policijsku stanicu u južnom Londonu na zadržavanje.
Prema pisanju Tajmsa, Dejvis je uhapšen pod sumnjom da je prikupljao sredstva za terorizam, da je bio zabrinut u aranžmanu o finansiranju terorizma i posedovanju artikla u terorističke svrhe.
Iako su zvaničnici do sada ponudili nekoliko detalja o identitetu osumnjičenog – dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova samo potvrdilo da je državljanin Ujedinjenog Kraljevstva deportovan iz Turske kako bi se suočio sa optužbama – Times, Gardijan i Bi-Bi-Si su objavili da je Dejvis optužen da pripada Ćelija IS-a poznata kao „Bitlsi“, nazvana zbog jasnog britanskog naglaska svojih članova.
Ova sada nefunkcionalna jedinica postala je ozloglašena po ekstremnim aktima nasilja i brutalnosti protiv zapadnih talaca u Iraku i Siriji između 2014. i 2015. godine, od kojih su neki snimljeni i postavljeni na internet u propagandne svrhe. Njegova druga tri navodna člana su od tada ubijena ili zarobljena, a dvojica su uhapšena i suočavaju se sa optužbama u Sjedinjenim Državama, dok je njen verovani vođa, ‘džihadi Džon’, ubijen u napadu američke bespilotne letelice u blizini Rake u Siriji 2015.
Dejvis je proveo veći deo od osam godina u turskom zatvoru pod optužbom za terorizam, optužen da se borio uz IS u Siriji, ali je insistirao na svojoj nevinosti i negira bilo kakvu ulogu u toj grupi. Tokom suđenja u Turskoj, on je odbacio slike na kojima se vidi kako pozira sa naoružanim militantima, tvrdeći da su to „glupe fotografije“ i da su to bile šale.
Međutim, Dejvisova supruga optužena je u Velikoj Britaniji 2014. jer mu je slala gotovinu dok je bio u inostranstvu, a u to vreme tužioci su tvrdili da je on „podržavao poznatu crnu zastavu koju su usvojile ekstremističke džihadističke terorističke grupe“ kao što je IS. Dejvis je takođe priznao da je prisustvovao istoj londonskoj džamiji kao i „Džihadi Džon“ (rođen kao Mohamed Emvazi) pre nego što je otputovao u Siriju, ali tvrdi da se nije pridružio otmici i pogubljenjima kada su stigli u ratom zahvaćenu zemlju.
Britanska vlada tek treba da zvanično saopšti optužbe protiv Dejvisa, a njegova pravna situacija bi mogla da postane komplikovana s obzirom na to da je prethodno bio u zatvoru u Turskoj. Prema zakonu Ujedinjenog Kraljevstva, pojedinci ne mogu biti krivično gonjeni za isto delo više puta, čak i ako se prethodno krivično gonjenje dogodilo u stranoj zemlji, što je princip poznat kao „dvostruka opasnost.“ Čak i bez podizanja optužnice, policija bi i dalje mogla da se pozove na meru prevencije terorizma koja se odnosi na sprečavanje terorizma. omogućava određena ograničenja za osumnjičene i bliži nadzor od strane organa za sprovođenje zakona.