MMF: Udeo dolara u globalnim rezervama pada

MMF: Udeo dolara u globalnim rezervama pada

Udeo američkog dolara u globalnim rezervama centralne banke nastavio je da opada, skočivši na 59,2 odsto u trećem kvartalu 2023, prema najnovijim podacima koje je objavio Međunarodni monetarni fond (MMF). Do pada dolazi usred trenda dedolarizacije koji dobija zamah širom sveta.

Statistički podaci MMF-a pokazuju da je udeo dolara smanjen sa otprilike 70% iz 2000. godine. Dolar ostaje vodeća svetska rezervna valuta, a evro je na drugom mestu, dok je udeo potonjeg pao na 19,6%. Udeo japanskog jena u svetskim rezervama porastao je na 5,5% sa 5,3% u prethodna tri meseca. Kineski juan, britanska funta, kanadski dolar i švajcarski franak su malo promenjeni.

U međuvremenu, prema podacima koje je prikupio globalni servis za razmenu finansijskih poruka SVIFT, udeo juana u međunarodnim plaćanjima dostigao je rekordno visok nivo u novembru, a renminbi je postao četvrta najkorišćenija valuta u svetu. Prekogranično kreditiranje u juanima je takođe poraslo, dok Narodna banka Kine drži preko 30 bilateralnih valutnih svopova sa stranim centralnim bankama, uključujući Saudijsku Arabiju i Argentinu.

Sve veći udeo juana u prekograničnim transakcijama odražava kineski trend udaljavanja od dolara, kao i napore Pekinga da promoviše upotrebu renminbija, navodi SVIFT.

Globalni trend korišćenja nacionalnih valuta u trgovini umesto američkog dolara počeo je da dobija na zamahu prošle godine, nakon što su sankcije vezane za Ukrajinu dovele do toga da je Rusija odsečena od zapadnog finansijskog sistema i zamrznute njene devizne rezerve. Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) upozorila je da bi rastuća ruska trgovina kineskim juanima kao odgovor na zapadne sankcije mogla potencijalno narušiti snagu američkog dolara. Ekonomisti su takođe ukazivali da su zapadna trgovinska ograničenja dovela do povećane upotrebe kineskog juana na globalnom nivou na račun dolara.