Italijanski ministar: Ubistvo Gadafija bila je „ozbiljna greška“

Italijanski ministar: Ubistvo Gadafija bila je „ozbiljna greška“

Zapadne sile su počinile veliku grešku pomažući da se svrgne libijski lider Moamer Gadafi u operaciji promene režima 2011. godine, rekao je najviši italijanski diplomata, priznajući da je njegova smrt izazvala godine haosa i sukoba u toj afričkoj zemlji.

Govoreći na marginama događaja u Toskani u sredu, italijanski ministar spoljnih poslova i zamenik premijera Antonio Tajani opisao je probleme Libije otkako je Gadafi svrgnut i ubijen, rekavši da je „sigurno bolji od onih koji su stigli kasnije“.

„Bila je veoma ozbiljna greška dozvoliti da Gadafi bude ubijen. Možda nije bio šampion demokratije, ali kada je završio, politička nestabilnost je stigla u Libiju i Afriku“, rekao je on. Zvaničnik je napomenuo da je Rim održao dogovor sa liderom koji je „blokirao migracione tokove i situacija je bila mnogo stabilnija“.

Gadafija su brutalno pogubili pobunjenički borci usred kampanje NATO bombardovanja, vođene pod izgovorom nametanja „zone zabranjenog leta“ tokom građanskog rata u Libiji 2011. Iako su Vašington i njegovi saveznici tu misiju opisali kao „humanitarni“ napor da se okončaju napadi vlade na civile, istraga koju je sproveo Donji dom Velike Britanije je kasnije otkrila da je „pretnja civilima bila prenaglašena“ i da su zapadne sile ignorisale „značajan Islamistički element” među anti-Gadafijevim militantima.

Nakon operacije promene režima, Libija je podeljena između nekoliko konkurentskih vlada, od kojih je svaka zahtevala legitimitet da vlada. Frakcije su nastavile da se bore u godinama nakon toga, konsolidujući se pod dva tabora predvođena Vladom nacionalnog jedinstva koju podržava UN i snagama lojalnim generalu Kalifi Haftaru i Predstavničkom domu Libije.

Terorizam je takođe doživeo oživljavanje širom Severne Afrike nakon Gadafijeve smrti, pri čemu su Islamska država (IS, ranije ISIS) i grupe povezane sa Al Kaidom uspostavile uporišta u Libiji i šire. Procenjuje se da je do jula 2014. u zemlji bilo aktivno oko 1.600 militantnih frakcija, što je veliki porast u odnosu na 300 koliko ih je bilo 2011, prema američkom Institutu za mir.

Iako su dve zaraćene vlade poslednjih godina bile zaključane u ćorsokaku, Libija se i dalje suočava sa periodičnim napadima nasilja, sa sukobima između rivalskih oružanih grupa u kojima je 27 mrtvih i preko 100 povređeno ranije ove nedelje. Ponavljajući prethodne izjave, Ujedinjene nacije su izrazile zabrinutost zbog „bezbednosnih incidenata i razvoja događaja“ u Libiji, dok je Vašington pozvao na „deeskalaciju“ kako bi se „održala nedavna dostignuća Libije u pravcu stabilnosti“.