U znak sve većih veza, ruski ratni brodovi dolaze u novu posetu kubanskim vodama

U znak sve većih veza, ruski ratni brodovi dolaze u novu posetu kubanskim vodama

Tri ruska ratna broda stigla su u kubanske vode u subotu, što je drugo takvo pomorsko putovanje Moskve u isto toliko meseci, što je odraz produbljivanja veza između Rusije i Kube.

Očekuje se da će mornarička grupa, koja se sastoji od broda za obuku, patrolne fregate i tankera za dopunjavanje goriva, ostati usidrena u kubanskoj luci Havana do 30. avgusta. motorna podmornica, posetila je Havanu u okviru planiranih vojnih vežbi prošlog meseca.

Američki zvaničnici su pažljivo pratili vojne vežbe sredinom juna, rekavši da grupa od četiri broda ne predstavlja stvarnu pretnju. U to vreme, stručnjaci su opisali karipsku turneju ratnih brodova kao simboličnu demonstraciju snage kao odgovor na kontinuiranu podršku SAD i Zapada Ukrajini.

Kubanski odbrambeni zvaničnici najavili su poslednji put u luku ranije ove nedelje, nazvavši dolazak ruskih ratnih brodova „istorijskom praksom“ i prikazom „prijateljstva i saradnje“. Ali nijedna vlada nije razradila svrhu ovog najnovijeg raspoređivanja.

Pristajanje flotile izazvalo je nalet uzbuđenja u široj javnosti, dok su Kubanci šetali lučkom avenijom kako bi bolje videli ratne brodove u subotu, a vlasti kažu da će zainteresovani posetioci biti primljeni na ruski brod za obuku, nazvan Smolni, na nedelja i ponedeljak.

„To je prijateljska stvar. Veza između Rusije i Kubanaca“, rekla je 29-godišnja posmatračica Mejdelis Perez, pokazujući ogromne ratne brodove na svoje troje dece. „Idem na porodični izlet.”

Rusija je dugogodišnji saveznik Venecuele i Kube, a njeni ratni brodovi i avioni su povremeno vršili prepade na Karibe i pristajali u Havani. Iako Kuba nije ključni igrač u ruskoj spoljnoj politici, stručnjaci kažu da Rusija vidi Kubu kao strateški važnu s obzirom na njen stalni uticaj među zemljama u razvoju.

Kuba i Rusija — obe pod strogim američkim sankcijama — ojačale su svoje političke i ekonomske veze poslednjih godina, posebno pošto Moskva ima za cilj da pojača diplomatsku podršku svom ratu u Ukrajini, a Havana traži svaku ekonomsku pomoć koju može da dobije.

Kuba je dosledno bila uzdržana od rezolucija UN o invaziji na Ukrajinu i izbegavala je kritike na račun moskovskog rata. Rusija je prodala značajne količine nafte Kubi, koja se borila pod ekonomskim embargom Vašingtona.