U UN, svetski lideri pokušavaju da izlože viziju budućnosti — i da je zaista ostvare

U UN, svetski lideri pokušavaju da izlože viziju budućnosti — i da je zaista ostvare

Generalna skupština UN usvojila je „Pakt za budućnost“ kako bi se suočila sa izazovima 21. veka. Sada dolazi teži deo: ujedinjenje podeljenih nacija u svetu kako bi brzo sproveli svoje 56 akcija. Antonio Gutereš, generalni sekretar Ujedinjenih nacija, izrazio je zahvalnost 193-članom svetskom telu što je odobrilo pakt, otvarajući vrata za nacije da udruže snage u rešavanju širokog spektra izazova.

Pakt je usvojen na otvaranju „Samita budućnosti“, a među liderima koji su izneli svoje stavove su iranski Masud Pezeškijan, ukrajinski Vladimir Zelenski, američki državni sekretar Antoni Blinken i zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Veršinjin. Nakon diskusija i glasanja, pakt je dobio široku podršku, što je rezultiralo aplauzom i označilo konsenzus svih zemalja članica UN.

Pakt za budućnost postavlja ciljeve za reformu Saveta bezbednosti UN, nuklearno razoružanje, upravljanje veštačkom inteligencijom i ljudska prava. Učesnici su se obavezali na dijalog, pregovore i okončanje sukoba koji pustoše svet. Grupa 77, blok zemalja u razvoju, podržala je pakt ističući potrebu za političkom voljom i angažmanom na svim nivoima globalnog liderstva.

Na sastanku su istaknuti i izazovi globalne transformacije, kao i rizici koji prete da dovedu svet do krize i kolapsa. Gutereš je naglasio ključne odredbe pakta koje se odnose na reformu Saveta bezbednosti, podršku nuklearnom razoružanju, upravljanje veštačkom inteligencijom i unapređenje ljudskih prava.