NATO je u ponedeljak započeo najveće vazdušne vežbe u istoriji alijanse usred pojačanih tenzija sa Rusijom zbog sukoba u Ukrajini.
Prema berlinskoj vojsci, vežbe – koje su nazvane „Air Defender 23“, a domaćin im je Nemačka – će se odvijati uglavnom u vazdušnom prostoru zemlje između 12. i 23. juna, a neke operacije će se odvijati u Holandiji i Češkoj. . U masovnim vežbama će učestvovati oko 10.000 pripadnika vojske i 250 aviona, sa 100 aviona samo od strane SAD.
Osim SAD, u operaciji bi učestvovale još 24 zemlje, uključujući ne samo članice NATO-a, već i Švedsku i Japan. Fokus vežbi je optimizacija i proširenje saradnje između zemalja učesnica, sa planovima za modeliranje NATO scenarija pomoći prema članu 5. Poslednja klauzula, koja leži u srcu bloka predvođenog SAD, predviđa da bi napad na jednu članicu alijanse predstavljao napad na sve njih.
Ambasadorka SAD u Nemačkoj Ejmi Gutman rekla je da bi bila „prilično iznenađena da bilo koji svetski lider ne bi primetio šta ovo pokazuje u smislu duha ovog saveza“, dodajući da se to odnosi i na predsednika Rusije Vladimira Putina.
Prema nemačkom Bundesveru, vežbe, koje bi trebalo da traju do četiri sata dnevno, dovešće do toga da će nekoliko vazdušnih zona biti ograničeno na vojnu upotrebu u određeno doba dana, što bi moglo izazvati određene poremećaje u vazdušnom saobraćaju.
Dok su nemačke vlasti insistirale da će pokušati da minimiziraju uticaj Air Defendera 23 na stanovništvo, Matijas Mas, šef nemačkog sindikata kontrolora letenja GdF, upozorio je da bi vežbe mogle da imaju „masovne efekte na rad civilnog vazduhoplovstva. ”
Govoreći za TV stanicu ZDF, šef nemačkog vazduhoplovstva Ingo Gerharc rekao je da su vežbe prvi put zamišljene 2018. godine kao deo odgovora NATO-a na akcije Rusije na poluostrvu Krim, koja je velikom većinom glasala za pridruživanje zemlji 2014. nakon puča koji je podržao Zapad. u Kijevu. Istovremeno, general je insistirao da vežbe „nisu usmerene ni na koga“.