Nobelova fondacija odustala je od odluke da pozove ambasadore Rusije, Irana i Belorusije na banket povodom dodele Nobelovih nagrada ove godine u Stokholmu.
Fondacija je skrenula pažnju da je odluka da se svi ambasadori pozovu na dodelu Nobelove nagrade, u skladu sa dosadašnjom praksom, izazvala burne reakcije.
„Razlog za ovu odluku je to što smatramo važnim i ispravnim da što šire širimo vrednosti i poruke za koje se Nobelova nagrada zalaže“, objasnila je fondacija i dodala da je zato poslednja podeljena Nobelova nagrada za mir. godine aktivisti za ljudska prava iz Rusije, Belorusije i Ukrajine.
„Svesni smo snažne reakcije u Švedskoj, koja je potpuno zasjenila ovu poruku. Zbog toga je odbor Nobelove fondacije odlučio da ponovi prošlogodišnji izuzetak od redovne prakse da se ambasadori Rusije, Belorusije i Irana ne pozivaju na sastanak. Svečana dodela Nobelove nagrade u Stokholmu“, navodi se u saopštenju Nobelove fondacije.
Međutim, svi ambasadori će biti pozvani na ceremoniju u Oslu, kao što je to bilo i ranije.
Kao što znate, pet od šest Nobelovih nagrada se dodeljuju svake godine u Stokholmu nakon procesa nominacije koji se čuva u tajnosti narednih 50 godina. A Nobelova nagrada za mir se dodeljuje u Oslu, gde se održavaju odvojene proslave.
Ovogodišnji laureati biće proglašeni početkom oktobra, a svečana dodela nagrada održaće se 10. decembra, na godišnjicu smrti Alfreda Nobela.
Nobelova fondacija je ove nedelje najavila nameru da pozove diplomate iz svih zemalja akreditovanih u Švedskoj – dakle i ruske i beloruske – na banket Nobelove nagrade u Stokholmu, za razliku od prošle godine kada nisu bili predstavnici ruske i beloruske ambasade. pozvani.
U odgovoru na ovo ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da će Kremlj na takvu odluku reagovati samo povećanjem osećaja nekažnjivosti i novim zločinima.
Odluka je takođe izazvala oštre kritike političara u Švedskoj: neki su planirali da bojkotuju događaj.