Šri Lanka će 21. septembra održati predsedničke izbore, koji će biti ključni test za trenutnog predsednika Ranila Vikremesingea i njegove napore da reši najgoru ekonomsku krizu u zemlji u poslednjim decenijama. Ova odluka je objavljena u petak od strane nezavisne izborne komisije, koja je takođe najavila da će nominacije biti prihvaćene od 15. avgusta.
Vikremesinge, koji je preuzeo predsedničku funkciju 2022. godine nakon ostavke prethodnog predsednika Gotabaje Rajapaksa, očekuje se da će se kandidovati za drugi mandat. Njegovi glavni protivnici biće opozicioni lider Sajit Premadasa i Anura Disanaiake, lider levičarske političke partije koja je stekla popularnost usled ekonomske krize.
Ovo će biti prvi izbori u Šri Lanki od proglašenja bankrota 2022. godine, kada je zemlja obustavila otplate oko 83 milijarde dolara domaćih i stranih zajmova zbog teške devizne krize. Ova kriza je dovela do ozbiljnih nestašica osnovnih potrepština kao što su hrana, lekovi, gorivo i gas za kuvanje, kao i produženih nestanaka struje.
Izbori će igrati ključnu ulogu u evaluaciji napora Šri Lanke da završi kritični program restrukturiranja duga i da sprovede finansijske reforme dogovorene u okviru programa pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Pod Vikremesingom, Šri Lanka je pregovarala sa međunarodnim kreditorima o restrukturiranju duga i vraćanju privrede na pravi put. MMF je prošlog marta odobrio četvorogodišnji program pomoći zemlji.
Prošlog meseca, Vikremesinge je objavio da je njegova vlada postigla sporazum o restrukturiranju duga sa zemljama poput Indije, Francuske, Japana i Kine, što predstavlja ključni korak u ekonomskom oporavku zemlje. Ekonomska situacija se poboljšala, ali nezadovoljstvo javnosti je poraslo zbog povećanja računa za struju i novih poreza koji su uvedeni kako bi se ispunili uslovi MMF-a.
Šri Lanka se suočava sa dugotrajnom krizom koja je u velikoj meri rezultat lošeg upravljanja i posledica pandemije COVID-19, koja je zajedno sa terorističkim napadima 2019. godine ozbiljno narušila turističku industriju zemlje. Pored toga, smanjenje poreza 2019. godine ostavilo je zemlju bez dovoljno sredstava kada je pandemija pogodila, što je dodatno pogoršalo ekonomsku situaciju.
Prema sporazumima sa kreditorima, Šri Lanka će moći da odloži sve rate bilateralnog kredita do 2028. godine, kao i da otplaćuje kredite pod koncesijskim uslovima sa produženim periodom do 2043. godine. Ovi ugovori bi pokrivali 10 milijardi dolara duga, što bi omogućilo zemlji da održi otplate duga na manje od 4,5% bruto domaćeg proizvoda između 2027. i 2032. godine.