„Rezultat ovakvih koraka biće široko rasprostranjeno povećanje neizvesnosti i povećanje troškova za potrošače sirovina. Štaviše, nijedna od zemalja sada nije imuna na uvođenje „plafona“ na njihove izvozne proizvode iz političkih razloga“, rekao je on. navodi se u komentaru ruskog diplomatskog predstavništva.
Vašington, kako se ukazuje u komentaru, „skrivajući se iza pristojnih ciljeva podrške energetskoj bezbednosti zemalja u razvoju“, ćuti o tome da su „trenutne neravnoteže u energetskim oblastima rezultat njihovih sopstvenih nepromišljenih postupaka“. Pre svega – sankcije i zabrane resursa iz Rusije“, naglašava Ambasada Rusije.
Ruska strana izražava uverenje da će „bez obzira na trenutna koketiranja sa opasnim i nelegitimnim instrumentom, nafta iz Ruske Federacije i dalje biti tražena“.
Kako je saopšteno, nakon postizanja sporazuma između 27 država članica Evropske unije, članice Grupe sedam, kao i Australija (zajedno – „Koalicija za ograničenja cena“) uvele su gornju granicu cene nafte koja se otprema morskim putem iz Ruska Federacija na nivou od 60 USD za barel.