Građani Letonije koji žive u inostranstvu takođe će biti pozvani u službu nacionalne odbrane, a ako budu dostupna odgovarajuća sredstva, služba može biti obavezna i za žene, izjavio je pres-sekretar Ministarstva odbrane Letonije Kaspar Galkin, prenosi „Evropska pravda“.
Prema njegovim rečima, reč je o novom društvenom ugovoru između države i društva, što podrazumeva da svaki građanin treba da se uključi u odbranu države. Pošto je takvo učešće jedna od najvažnijih garancija da Letonija neće biti podvrgnuta ruskoj vojnoj agresiji, usluga će važiti i za državljane regrutnog uzrasta koji žive u inostranstvu.
Letonsko društvo bi trebalo da promeni svoje razmišljanje i prihvati da je služba u vojsci nečije zemlje pitanje časti i svačije dužnosti, kako se to, na primer, doživljava u Finskoj, a ne kazna“, rekao je Galkin.
Iako trenutno Ministarstvo odbrane Letonije predlaže uvođenje obaveznog služenja vojnog roka samo za muškarce, nije isključeno da bi, ukoliko budu raspoloživa sredstva, služba mogla postati obavezna i za devojčice. Istovremeno, anketa resora je pokazala da velika većina ispitanika ima negativan stav prema ovom predlogu.
Za podsticanje služenja vojnog roka Ministarstvo odbrane Letonije planira da koristi savremena rešenja i individualni pristup potencijalnim kandidatima. Pritom se ne zna kakve će biti sankcije za utaju službe – administrativna ili krivična odgovornost.
Podsetimo, ministar odbrane Letonije Artis Pabriks najavio je u utorak planove za uvođenje univerzalnog služenja vojnog roka u zemlji, pošto se sadašnji sistem iscrpeo.
Planirano je da na regrutaciju budu podvrgnuti muškarci od 18 do 27 godina, dok će žene moći dobrovoljno da služe. Staž će biti 11 meseci, uključujući mesec dana odmora, vojni obveznici će vikendom moći da idu kući.
Univerzalni vojni rok biće postepeno uveden za pet godina. Od 1. januara 2023. počinje prva faza u kojoj će regrutacija biti dobrovoljna. Očekuje se da će u prvoj godini biti regrutovano oko hiljadu vojnih obveznika.