U Kanadi je bilo najmanje 13.500 slučajeva medicinski potpomognutog samoubistva u fiskalnoj 2022. godini, u odnosu na nešto više od 10.000 godinu ranije, otkrili su aktivisti grupe Koalicija za prevenciju eutanazije (EPC).
Stope eutanazije „rastu u nebo“, rekao je direktor grupe Aleks Šadenberg za Dejli mejl u sredu, jer je procedura normalizovana „jakom promocijom MAiD-a u našem medicinskom sistemu“. MAiD znači „medicinska pomoć pri umiranju“.
„Svaka veća zdravstvena ustanova ima MAiD tim koji će bukvalno pristupiti svima koji se mogu kvalifikovati za MAiD i pitati ih da li žele da umru“, rekao je Šadenberg. „Ako ćete platiti ljudima da budu u MAiD timu, oni će prodati ono što nude.“
Bilo je 10.064 zabeleženih slučajeva MAiD-a širom zemlje u fiskalnoj 2021. godini, koja traje od aprila do marta. Tokom protekle godine, taj broj je porastao za 34%, rekao je EPC, pozivajući se na njihove projekcije zasnovane na podacima iz četiri provincije – Alberte, Ontarija, Kvebeka i Nove Škotske. Kanadske zdravstvene vlasti trebalo bi da objave zvanične brojeve sledećeg meseca.
Prema grupi, Ontario je imao 3.934 slučaja MAiD-a u fiskalnoj 2022. godini, što je 27% više u odnosu na 3.102 u fiskalnoj 2021. godini. Alberta je imala skok od 41% na godišnjem nivou, sa 594 na 836 slučajeva. Kvebek je sa 2.427 slučajeva porastao na 3.663 u šokantnom porastu od 51%. Smrt koju sankcioniše država sada je treći vodeći uzrok smrtnosti u pokrajini, posle raka i srčanih bolesti, saopštio je EPC.
Daniel Zekveld iz hrišćanske grupe za zastupanje ARPA tvrdi da je Kanada stvorila „jedan od najpopustljivijih režima eutanazije na svetu“ i da sve više nudi proceduru „kao lako rešenje za patnju“ umesto da svojim ljudima pruža negu koja potvrđuje život .
Grupa za eutanaziju Diing Vith Digniti tvrdi da je MAiD „vođen saosećanjem, okončanjem patnje i diskriminacije i željom za ličnom autonomijom“.
Najviši kanadski sud presudio je 2015. da je zabrana samoubistva uz asistenciju prekršila prava ljudi na „dostojanstvo i autonomiju“. Sledeće godine, parlament u Otavi je legalizovao asistirano samoubistvo za osobe starije od 18 godina, pod uslovom da imaju smrtno stanje ili invaliditet koji im je uzrokovao patnju.
Od tada, međutim, kriterijumi su nastavili da se šire. U februaru je parlamentarni odbor preporučio proširenje pristupa asistiranom samoubistvu „zrelim maloletnicima“ čak i bez saglasnosti roditelja.
Samo šest drugih zemalja je do sada legalizovalo eutanaziju: Belgija, Kolumbija, Luksemburg, Holandija, Novi Zeland i Španija.