Južna Azija je dom za najveći broj nevesta dece na svetu jer su povećani finansijski pritisci i zatvaranje škola zbog COVID-19 primorali porodice da udaju svoje male ćerke, prema novim procenama koje je objavio UNICEF, prenosi Rojters.
U regionu je bilo 290 miliona nevesta dece, što čini 45 odsto ukupnog svetskog broja, saopštila je dečja agencija Ujedinjenih nacija, pozivajući na više napora da se prekine ova praksa.
„Činjenica da južna Azija ima najveći teret dečjih brakova na svetu nije ništa drugo do tragična“, rekla je Noala Skiner, regionalna direktorka UNICEF-a za južnu Aziju, u saopštenju.
„Dečji brak onemogućava devojčicama učenje, dovodi njihovo zdravlje i dobrobit u opasnost i ugrožava njihovu budućnost. Svaka devojka koja se uda kao dete je jedna devojčica previše.“
Nova studija agencije koja je takođe uključivala intervjue i diskusije na 16 lokacija u Bangladešu, Indiji i Nepalu pokazala je da mnogi roditelji vide brak kao najbolju opciju za ćerke koje su imale ograničene mogućnosti za učenje tokom karantina COVID-a.
Zakonska starost za brak za žene je 20 godina u Nepalu, 18 u Indiji, Šri Lanki i Bangladešu i 16 godina u Avganistanu. U Pakistanu je 16 godina, osim u provinciji Sind, gde je minimalna starost 18 godina.
Studija UN-a je takođe otkrila da su porodice tokom pandemije bile prinuđene finansijskim naporima da udaju svoje ćerke mlade kako bi smanjile troškove kod kuće.
Agencija je saopštila da potencijalna rešenja identifikovana u diskusijama uključuju donošenje mera socijalne zaštite za borbu protiv siromaštva, zaštitu prava svakog deteta na obrazovanje, obezbeđivanje adekvatnog okvira za sprovođenje zakona i ulaganje više napora u rešavanje društvenih normi.
„Moramo učiniti više i ojačati partnerstva kako bismo osnažili djevojčice kroz obrazovanje, uključujući sveobuhvatno seksualno obrazovanje i osposobljavanje ih vještinama, istovremeno podržavajući zajednice da se udruže kako bi okončale ovu duboko ukorijenjenu praksu“, rekao je Bjorn Andersson, azijsko-pacifički regionalni direktor Populacioni fond Ujedinjenih nacija.