Francuska ministarka za tranziciju energetike Agnes Pannier-Runacher rekla je da je zemlji potrebno više od šest novih nuklearnih reaktora koji su trenutno planirani i da će možda morati da izgradi još više od 14.
Panier-Runacher je rekao da je od vitalnog značaja izgraditi više nuklearnih reaktora i povećati udeo obnovljivih izvora energije u Francuskoj kako bi se smanjila zavisnost zemlje od fosilnih goriva na 40 odsto sa 60 odsto do 2035. godine.
„Potrebna nam je nuklearna energija iznad prvih šest EPR (evropskih reaktora pod pritiskom) jer postojeća (nuklearna) flota neće trajati večno“, rekao je Panijer-Runaker, dodajući da će nakon 2026. dodatne potrebe biti ekvivalentne 13 gigavata, što je ekvivalentno osam EPR .
2022. godine, predsednik Emanuel Makron stavio je nuklearnu energiju u centar ambicije svoje zemlje da postane ugljenično neutralna do 2050. godine, najavljujući izgradnju šest novih evropskih reaktora pod pritiskom i istraživanje još osam.
Nova postrojenja će graditi i upravljati državnim dobavljačem energije EDF uz pomoć desetina milijardi evra javnog finansiranja.
Nova energetska strategija mora biti zakonski kodifikovana, a njena rasprava u parlamentu zakazana je za kraj januara.
Pannier-Runacher je rekao da bi prevazilaženje 14 EPR-a bilo „dobra tema za diskusiju sa zakonodavcima“, dok je ponovio da kapacitetu obnovljive energije takođe treba veliko proširenje.
Makronova odluka da produži vek postojećih nuklearnih elektrana na više od 50 godina sa 40 godina za neke reaktore označila je preokret od ranijeg obećanja da će više od desetine od 56 reaktora EDF-a zatvoriti do 2035. godine.
Podsetimo, u novembru je 12 država članica Evropske unije pozvalo Evropsku komisiju da stvori industrijsku uniju za male modularne nuklearne reaktore (SMR) – analoge nuklearnih elektrana, koje, zahvaljujući svojoj manjoj veličini, mogu biti instaliran na više mesta.
Pomenute države su ranije formirale savez evropskih zemalja koje podržavaju nuklearnu energiju, tvrdeći da će to pomoći u postizanju ciljeva EU o smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva – posebno ruske.
Istovremeno, neke države Evropske unije, poput Nemačke, protive se dodatnom proširenju nuklearnih elektrana.