Beloruski sud otvorio je u četvrtak suđenje zatvorenom aktivisti za ljudska prava Alešu Bjajatskom, jednom od dobitnika Nobelove nagrade za mir 2022.
Bjajatski i dve druge visoke ličnosti centra za ljudska prava Viasna koji je osnovao suočavaju se sa kaznom do 12 godina zatvora ako budu osuđeni za finansiranje antivladinih protesta, piše Asošijeted pres.
Oni su uhapšeni nakon masovnih protesta zbog izbora 2020. koji su autoritarnom predsedniku Aleksandru Lukašenku dali novi mandat. Lukašenko, koji je na vlasti od 1994. godine, potisnuo je opoziciju i obračunao se sa nezavisnim medijima.
Protesti 2020. trajali su nekoliko meseci, najveći talas protesta koji je pogodio Belorusiju, a vlasti su preduzele oštre mere. Više od 35.000 ljudi je uhapšeno, a hiljade ih je pretukla policija.
Optužbe na suđenju povezane su sa Viasnom davanjem novca političkim zatvorenicima i pomaganjem u plaćanju njihovih sudskih taksi.
„Ovo je političko suđenje za nobelovca, koje nema nikakve veze sa zakonom“, rekao je za Asošijeted pres advokat Viasna Pavel Sapelko.
Bijatski nije mogao da prisustvuje decembarskoj ceremoniji dodele Nobelovih nagrada; njegova žena je dala adresu u njegovo ime. On je podelio nagradu za mir sa ruskom organizacijom za ljudska prava Memorijal i ukrajinskim Centrom za građanske slobode.
Lukašenko je ove nedelje dodatno izvršio obračun potpisivanjem zakona koji dozvoljava vlastima da liše državljanstva političkim protivnicima.
Zakon, koji stupa na snagu šest meseci nakon zvaničnog objavljivanja, cilja na građane koji su osuđeni za „ekstremističke aktivnosti“ i koji žive van zemlje. Time će se oduzeti državljanstvo hiljadama Belorusa koji su pobegli u inostranstvo, uključujući i opozicionu liderku Svetlanu Tsihanovsku, protiv koje je u Belorusiji pokrenut krivični postupak.
Kako se obračun protiv neslaganja nastavlja, saradnja vlade Minska sa Rusijom izazvala je strah od direktnijeg umešanosti u rat u susednoj Ukrajini.
Ministarstvo odbrane Belorusije saopštilo je u četvrtak da Rusija šalje Belorusiji osoblje, oružje, vojnu i specijalnu opremu radi jačanja zajedničke vojne grupe.
„Planirane su dalje aktivnosti borbene koordinacije sa jedinicama koje stižu na poligonima Belorusije“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Belorusija je obezbedila Rusiji lansirnu rampu za njenu invaziju na Ukrajinu prošlog februara. Rusija koristi teritoriju Belorusije za raketne napade na Ukrajinu.
Ministarstvo odbrane Belorusije saopštilo je da je ovog meseca zakazana zajednička taktička letna vežba sa ruskim vazdušno-kosmičkim snagama.
Rusija i Belorusija najavile su plan da beloruski avioni budu sposobni da nose nuklearne bojeve glave. Lukašenko je rekao da beloruske posade treniraju sa Rusijom za upravljanje ovim avionima.
Krajem decembra belorusko Ministarstvo odbrane je izvestilo da je Rusija rasporedila 10.200 ruskih vojnika u zemlji.