U Amazoniji milioni udišu opasan vazduh dok se suša i šumski požari šire prašumom

U Amazoniji milioni udišu opasan vazduh dok se suša i šumski požari šire prašumom

Gusti dim obavio je velika područja brazilskog Amazona dok se region suočava s izazovima šumskih požara i istorijskom sušom. Grad Manaus, sa dva miliona stanovnika, suočava se s jednim od najgorih nivoa kvaliteta vazduha na svetu, što je dovelo do obustave nastave na koledžima i otkazivanja različitih aktivnosti, uključujući i međunarodni maraton.

U prvih 11 dana oktobra, država Amazonas je zabeležila preko 2.700 požara, što predstavlja najveći broj za taj mesec od kada je zvanično praćenje počelo 1998. godine. Gotovo svi ovi požari su rezultat ljudskih aktivnosti, najčešće krčenja šuma ili pripreme pašnjaka.

Usled gustog dima, Manaus i drugi gradovi u državi Amazonas suočavaju se s problemima u disanju i opasnim nivoima zagađenja vazduha. Indeks kvaliteta vazduha je fluktuirao između nezdravih i opasnih nivoa tokom poslednjih nekoliko dana, stvarajući uslove slične onima u nekim većim azijskim gradovima.

Iako se oktobar obično smatra početkom kišne sezone, topli vodeni okean na severu Atlantika ometa protok kišnih oblaka. Takođe, uticaj El Niña, koji uzrokuje zagrevanje površinskih voda u ekvatorijalnom Tihom okeanu, dodatno doprinosi problemima. Reke Amazona se nalaze na istorijski niskim nivoima, što otežava plovidbu i izolaciju stotina rečnih zajednica.

Situacija je dovela do ekoloških problema, uključujući i smrt desetina rečnih delfina, od kojih su većina ružičasti delfini, koji su ugrožena vrsta. Klimatski istraživači povezuju ovu krizu s klimatskim promenama i izražavaju zabrinutost za budućnost Amazona.