Kineski televizijski sistem (CTS), stanica koju podržava vlada Tajvana, izdala je izvinjenje nakon što je greškom objavila upozorenje o tome da Kina raketira mete u blizini Tajpeja.
Upozorenje se pojavilo tokom emitovanja vesti uživo u sredu ujutru, sa upozorenjima koja su navodno ukazivala da bi „mogao izbiti rat“, kao i da je predsednik Tajvana, Cai Ing-ven, proglasio vanredno stanje. Prema pisanju lokalnih medija, gledaoci su takođe obavešteni da su kineski projektili pogodili ratne brodove i kritičnu infrastrukturu u blizini glavnog grada Tajpeja.
Međutim, voditelj je razjasnio tokom vesti u 10 ujutro da su upozorenja zapravo bila namenjena vežbi u kojoj je učestvovala vatrogasna služba u gradu Nev Taipei u utorak, ali su slučajno prikazana u sredu ujutro zbog tehničke greške. Ona je takođe pozvala građane da ne budu „preterano panični“ i izvinila se zbog greške.
Lažna upozorenja, koja su se pojavila u etru, nisu izazvala masovnu paniku u Tajpeju, navodi Rojters.
Prošle nedelje, tajvanska vojska je objavila vodič za preživljavanje dizajniran kao strip, koji sadrži preporuke za civile u slučaju rata. U brošuri se, između ostalog, objašnjava kako pronaći skloništa za bombe putem aplikacija za pametne telefone, pripremiti komplete prve pomoći za hitne slučajeve, kao i kako razlikovati različite vrste sirena za vazdušni napad.
Pored toga, nedavno se govorilo o produženju obaveznog služenja vojnog roka za tajvanske muške državljane nakon četiri meseca.
Tajvan je samoupravna teritorija, kojom de fakto vlada sopstvena vlada od 1949. godine, kada je poražena strana u kineskom građanskom ratu pobegla na ostrvo i tamo uspostavila sopstvenu administraciju. Kina, sa svoje strane, smatra tajvanske vlasti separatistima, insistirajući da je ostrvo neotuđivi deo Kine.
Peking je poslednjih godina intenzivirao svoje vojne aktivnosti u Tajvanskom moreuzu, odvajajući kontinentalnu Kinu od ostrva. Najviši kineski zvaničnici, uključujući predsednika Si Đinpinga, otvoreno su rekli da je upotreba sile jedna od opcija za obezbeđivanje „ponovnog ujedinjenja“ Tajvana sa Narodnom Republikom Kinom.
Prema takozvanom „principu jedne Kine“ ili „politici jedne Kine“, velika većina zemalja se uzdržava od zvaničnog priznavanja nezavisnosti Tajvana.
Tajvan je, međutim, godinama uživao široku diplomatsku i vojnu podršku SAD, koje održavaju nezvanične odnose sa ostrvom. Vašington je više puta upozoravao Peking na teške posledice ako pokuša silom da preuzme Tajvan.
Od početka ruske vojne ofanzive na Ukrajinu 24. februara, tajvanske vlasti su podigle sopstveni nivo pripravnosti, priznajući, međutim, da trenutno nema znakova neposredne invazije Kine.
Izabrana 2016. godine, predsednica Tajvana Cai Ing-ven dala je prioritet poboljšanju odbrambenih sposobnosti ostrva, uz veliki program modernizacije koji je pokrenula njena administracija.