Poljski premijer Donald Tusk izjavio je u Varšavi da je mađarskom premijeru Viktoru Orbanu rekao da u Evropskoj uniji i NATO nema mesta onima koji sumnjaju o čemu se radi u ratu u Ukrajini.
„Viktoru Orbanu i njegovoj vladi, ne Mađarima, rekao sam sve, i više nego što treba, i reći ću mu to i sutra na samitu Višegradske grupe u Pragu. Nema mesta u Evropskoj uniji i NATO za bilo kakve sumnje kada je u pitanju rusko-ukrajinski rat“, kazao je Tusk na konferenciji za novinare u Varšavi.
Poljski premijer naglasio je da svaka članica EU i NATO po samoj definiciji članstva mora da podržava Ukrajinu u njenoj odbrani protiv Rusije.
„Ko to ne razume de fakto stavlja sebe van naših zajednica. Tu ne može da postoji dvosmislenost. Zapadni svet mora da bude solidaran. Nadam se da će korak po korak i naši partneri u regionu to razumeti“, kazao je Tusk.
Poljski premijer izrazio je zabrinutost i zbog najnovijih izjava slovačkog premijera Roberta Fica da je rat izazvala Ukrajina i naglasio da sutrašnji razgovori na samitu premijera Poljske, Češke, Slovačke i Madjarske u Pragu neće biti ni jednostavni ni prijatni.
„Krivo mi je jer Poljaci, Česi, Slovaci i Madjari imaju zajedničke interese, i kada je reč o bezbednosti. Svojevrsni je paradoks da danas iz Bratislave i Budimpešte stižu tako dvosmisleni signali o Putinu. Imali smo ista istorijska iskustva sa Sovjetskim Savezom. Ja ne nalazim nijedan razlog zašto zemlje regiona ne bi mogle da budu solidarne sa napadnutom zemljom“, kazao je Tusk.
Poljski premijer novinarima je rekao da na ovaj samit ide da sazna ima li Višegradska četvorka uopšte više smisla ili ne.
Poljski premijer Donald Tusk izjavio je u Varšavi da i Brisel i Kijev moraju da shvate da je nekontrolisani uvoz žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine neprihvatljiv za stotine hiljada Evropljana i da poljski poljoprivrednici ne smeju da postanu žrtve te solidarne pomoći napadnutoj zemlji.
„Poljska je poslednja zemlja koja bi morala da dokazuje svoju solidarnost sa Ukrajinom. Nema manjkavosti u našim odnosima. Postoji kritičan momenat a to je izvoz ukrajinskih žitarica i poljoprivrednih proizvoda. Brisel i Kijev moraju da shvate da sadašnje stanje nije prihvatljivo za stotine hiljada u Evropskoj uniji“, kazao je Tusk.
Ukrajinske političare Tusk je pozvao da se ubuduće suzdrže emotivnih komentara.
„Teško je Ukrajini, teško je i meni. Treba naći rešenje za koje ceh neće platiti poljski poljoprivrednici. Oni ne smeju da budu žrtve“, rekao je Tusk na konferenciji za novinare u Varšavi posle razgovora sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom.
Sa kanadskim premijerom Tusk je razgovarao na koji način bi Kanada i Poljska mogle da pomognu da se radikalno povećaju mogućnosti izvoza ukrajinskih žitarica u zemlje gde su zaista potrebne i gde preti glad, a obojica premijera izrazila su spremnost da njihove zemlje takva rešenje sufinansiraju.
„Poljski poljoprivrednici, preduzetnici brane svoje interese. Taj nemir je zahvatio celu Evropu“, rekao je Tusk.
Poljski poljoprivrednici i prevoznici mesecima protestuju i blokadama ukrajinske granice, a množe se izgredi kada iz kamiona ili vagona silom izbacuju žitarice, uljanu repicu ili kukuruz, iako nisu bili namenjeni poljskom tržištu već nemačkom ili su u tranzitu do poljskih luka na Baltiku da se teret pretovari u brodove i krene put Afrike i Azije.
Šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski u intervjuu javnom tv servisu TVP založio se takodje za hitno evropsko rešenje problema izvoza ukrajinskih žitarica u kome bi se odrazila činjenica da je Ukrajina uspela da povrati dobar deo koridora za izvoz na Crnom moru, te da nema više razloga za ovakvu solidarnu pomoć EU u vidu izvoza kopnom za namirnice bez carina i bez ispunjavanja ekoloških zahteva koje imaju evropski poljoprivrednici.