Turski ministar pravde: 15 osumnjičenih zatvoreno uoči suđenja zbog špijuniranja u korist Izraela

Turski ministar pravde: 15 osumnjičenih zatvoreno uoči suđenja zbog špijuniranja u korist Izraela

Sud u Istanbulu naredio je da 15 od 34 osobe pritvorene zbog sumnje da su špijunirali u korist Izraela budu zadržane u zatvoru čekajući suđenje, rekao je turski ministar pravde kasno u petak.

Osumnjičeni su uhapšeni u utorak zbog navodnog planiranja aktivnosti koje su uključivale „izviđanje“ i „gonjenje, napad i otmicu“ stranih državljana koji žive u Turskoj.

Ministar pravde Jilmaz Tunc rekao je u objavi na društvenim mrežama da je 26 osumnjičenih upućeno sudu pod optužbom da su počinili „političku ili vojnu špijunažu“ u ime izraelske obaveštajne službe. Jedanaest je pušteno pod sudsku kontrolu, a osam je čekalo deportaciju.

Izraelska spoljna obaveštajna agencija Mosad je navodno regrutovala Palestince i sirijske državljane unutar Turske u okviru operacije protiv stranaca koji žive u Turskoj, javila je državna novinska agencija Anadolu.

Agencija je citirala dokument tužilaštva u kojem se navodi da su mete operacije bili „palestinski državljani i njihove porodice… u okviru tekućeg izraelsko-palestinskog sukoba“.

Jedan osumnjičeni je navodno prikupio informacije o palestinskim pacijentima koji su nedavno prebačeni u Tursku radi zdravstvene zaštite. Turska je prihvatila desetine palestinskih pacijenata iz Gaze od početka sukoba Izrael-Hamas.

Osumnjičeni su privedeni u racijama na 57 adresa u Istanbulu i još sedam provincija. Nekoliko nedelja ranije, šef izraelske domaće bezbednosne agencije Šin Bet rekao je da je njegova organizacija spremna da gađa Hamas bilo gde, uključujući Liban, Tursku i Katar.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan upozorio je Izrael na „ozbiljne posledice“ ako nastavi sa pretnjom da će napasti Hamasove zvaničnike na tlu Turske.

Turska i Izrael su normalizovali odnose 2022. ponovnim imenovanjem ambasadora nakon višegodišnjih tenzija. Ali te veze su se brzo pogoršale nakon rata između Izraela i Hamasa, a Ankara je postala jedan od najjačih kritičara izraelskih vojnih akcija u Gazi.

Izrael je prvobitno povukao svoje diplomate iz Turske zbog bezbednosnih zabrinutosti, a kasnije je objavio da povlači svoje diplomate iz političkih razloga, navodeći „sve oštrije izjave“ turskih zvaničnika. Turska je takođe povukla svog ambasadora iz Izraela.

Erdoganova reakcija na rat Izraela i Hamasa u početku je bila prilično prigušena. Međutim, turski lider je od tada pojačao kritiku Izraela, opisujući njegove akcije u Gazi kao na ivici „genocida“. On je pozvao izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da bude krivično gonjen za „ratne zločine“ i uporedio ga sa nacističkim vođom Adolfom Hitlerom.

Erdogan, čija je vlada u prošlosti ugostila nekoliko zvaničnika Hamasa, takođe je rekao da se militantna grupa — koju Izrael, Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju terorističkom organizacijom — bori za oslobođenje svojih zemalja i naroda.