Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan ugostio je palestinskog lidera Mahmuda Abasa na razgovorima koji su bili fokusirani na sukob u Gazi, saopštila je Erdoganova kancelarija, uoči planiranog obraćanja parlamentu u četvrtak.
Erdoganova kancelarija saopštila je kasno u sredu da su njih dvojica razgovarali o „masakrima koje je Izrael počinio na palestinskim teritorijama“ i „koracima koje je potrebno preduzeti za trajni prekid vatre i mir“ u predsedničkoj palati u Ankari.
U saopštenju, objavljenom na platformi društvenih medija Ks, navodi se da je Erdogan obećao da će nastaviti podržavati „pravednu stvar Palestine“ i da će raditi na „povećanju pritiska međunarodne zajednice na Izrael… posebno islamskog sveta“ kako bi isporučio humanitarnu pomoć i doneo mir.
Abas je doputovao u sredu u posetu koja dolazi pošto je pretnja iranskom odmazdom Izraelu zbog ubistva zvaničnika Hamasa Ismaila Hanija podstakla zabrinutost da se rat širi Bliskim istokom. Erdogan, istaknuti pristalica Hamasa i šire palestinske stvari, pozvao je Abasa nakon što se izraelski premijer Benjamin Netanjahu obratio Kongresu Sjedinjenih Država u julu. Palestinski lider bi trebalo da govori na posebnoj sednici poslanika u četvrtak u Ankari.
Za razliku od zapadnih zemalja koje su Hamas proglasile terorističkom organizacijom, Erdogan je pohvalio tu grupu, nazvavši je oslobodilačkim pokretom. Takođe je u nekoliko navrata ugostio Hanijeh u Turskoj.
Abas, koji se nalazi u Ramali na Zapadnoj obali, predsednik je palestinskih vlasti, koje su uglavnom bile po strani od početka rata u Gazi kada su militanti predvođeni Hamasom napali južni Izrael u oktobru, ubivši 1.200 ljudi i uzevši oko 250 talaca.
Abas je takođe predsedavajući stranke Fatah, koja ima dugogodišnji razdor sa Hamasom. Izborni uspeh Hamasa u Gazi 2006. praćen je kratkim oružanim sukobom sa borcima Fataha.
Pored podrške Hamasu, Erdogan je bio vodeći kritičar izraelskih vojnih operacija u Gazi, optužujući izraelsku vladu da je počinila genocid i poredeći Netanjahua sa Adolfom Hitlerom.
Turska je u maju obustavila trgovinu sa Izraelom, navodeći kao razlog njen napad na Gazu. Turska je 7. avgusta podnela zahtev sudu Ujedinjenih nacija da se pridruži južnoafričkoj tužbi za genocid protiv Izraela.
Turski predsednik je kritikovao zapadne nacije zbog podrške Izraelu i pozvao da njegovi lideri budu kažnjeni pred međunarodnim sudovima.
Hanijeva smrt pre dve nedelje u Iranu usled pretpostavljenog izraelskog napada, koji je usledio ubrzo nakon što je visoki komandant Hezbolaha ubijen u Libanu, dovela je do porasta regionalnih tenzija dok lideri očekuju očekivani odgovor Irana na gađanje njegovih saveznika.
Neposredno pre Abasovog dolaska, američki ambasador u Turskoj Džefri Flejk rekao je da Vašington traži pomoć Turske i drugih vlada koje su prijateljske veze sa Teheranom da bi deeskalirali situaciju.
„Turska može razgovarati sa grupama sa kojima ne možemo razgovarati u vezi sa situacijom u Gazi“, rekao je on za državnu novinsku agenciju Anadolu kasno u srijedu. „Ohrabrujemo naše sagovornike i partnere ovde da ulože napore da smanje tenzije tamo gde mogu.“