Turska se bori sa šumskim požarima

Turska se bori sa šumskim požarima

Vatrogasci i vojska se bore sa velikim šumskim požarom u turskom gradu Izmiru, koji je izbio pre tri dana i doveo do evakuacije stotina stanovnika iz obližnjih sela. Iako su vatrogasci delimično ugasili plamen, požar i dalje bukti u okolnim šumama.

U severnom predgrađu Ornekoja, novinari AFP-a su uočili ugljenisane ostatke zgrada i vozila, dok se sivi dim nadvijao nad gradom. Stanovnici izražavaju očaj zbog uništenja njihovih radnih mesta i okoline. Hanife Erbil, 48-godišnja sakupljačica papira i plastike, izjavila je da je izgubila sredstva za život zbog požara, dok taksista Ajhan lamentira nad uništenim borovima koji su nekada krasili brda.

Vlasti su mobilisale vatrogasce iz drugih turskih gradova i vojsku kako bi se suočile sa požarom. Vatrogasac Arjin Erol je rekao da je požar delimično pod kontrolom, ali izazovan teren i jaki vetrovi otežavaju gašenje. Požar je izbio u četvrtak i brzo se proširio na stambena područja zbog vetrova brzine 50 km/h.

Ministar unutrašnjih poslova Turske, Ali Jerlikaja, saopštio je da je 900 stanovnika evakuisano iz pet pogođenih okruga. Ta sela su ostala prazna iz bezbednosnih razloga, dok volonteri ostavljaju hranu i vodu za preostale životinje u šumi. Požar je oštetio 16 zgrada i zahvatio 78 osoba, od kojih je 29 primljeno u bolnicu. Dva aviona i jedanaest helikoptera nastavljaju da intervenišu.

Iako su vlasti kontrolisale požar u popularnom letovalištu Česme, novi požari su izbili u nekoliko okruga, uključujući Bajindir. Sedam osoba je privedeno zbog navodne povezanosti sa požarom, a Azerbejdžan je poslao vodeni bombarder kao pomoć.

Naučnici ukazuju na to da klimatske promene doprinose učestalosti i intenzitetu ekstremnih vremenskih događaja poput šumskih požara. Požari iz juna u Mardinu i najgori požari u Turskoj 2021. godine ukazali su na potrebu za poboljšanjem strategija reagovanja i resursa za borbu protiv požara.